Nejspokojenější se svou fakultou jsou studenti práv Masarykovy univerzity v Brně. Na vrchol žebříčku o Fakultu roku 2011/2012 ji během dubnového hlasování na Facebooku katapultovalo 3 831 studentů. Druhá skončila Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně a třetí Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze.

"Nejhůře" v anketě, kterou pořádala poprvé Česká studentská unie, dopadla Hudební a taneční fakulta AMU. Skončila v mínusu, když jediný hlas, který dostala, byl negativní.

"Průzkum nám ukázal, které fakulty mají podporu studentů, kterých si váží a naopak. Průzkum také ukazuje budoucím vysokoškolákům, kde asi bude dobrá atmosféra a kde horší," říká ředitelka projektu Zuzana Věšínová.

A to přesto, že z 350 tisíc vysokoškoláků, kteří na českých VŠ studují, jich hlasovalo jen 13 tisíc.

Daniel Novák z unie připouští, že fakulty, na kterých studuje více lidí, měly výhodu. Organizátoři soutěže totiž počet hlasujících s počtem studujících nepřepočítávali. "Vítězná Právnická fakulta brněnské Masarykovy univerzity ale rozhodně nepatří v Česku k největším, přesto byla hodnocena nejvíc pozitivně," tvrdí Novák.

Jako nejlepší právnická fakulta v Česku vyšla ta v Brně už druhým rokem i v žebříčku, který sestavují HN. Z hodnotících kritérií je například patrné, že o školu je tak velký zájem, že dokáže přijmout jen 19 procent přihlášených uchazečů. Vysněnou školou se pak stala pro 78 procent z nich.

"Žebříčků, které vysoké školy porovnávají je víc, málokterý se ale zaměřuje na pohled studentů. Nás rovněž zajímalo, čeho si na škole váží, co se jim tam líbí, zda by si ji vybrali znovu nebo naopak s čím jsou nespokojeni. Tyhle informace zatím vyhodnocujeme, k dispozici budou v létě," doplňuje Novák.

Inspiraci k hodnocení škol našla unie v Kanadě, kde studenti podobný žebříček zveřejňují.

Obor studia Nejlepší fakulta
architektura Fakulta stavební VUT v Brně
chemie Fakulta chemicko-technologická UPCE v Pardubicích
technika Fakulta informačních technologií ČVUT v PrazeE
ekonomie Národohospodářská fakulta VŠE v Praze
lékařství Lékařská fakulta UPOL v Olomouci
pedagogika Pedagogická fakulta OU v Ostravě
právo Právnická fakulta MU v Brně
přírodní vědy Přírodovědecká fakulta OU v Ostravě
sociální vědy a filozofie Filozofická fakulta UPPL v Olomouci
veterinářství a zemědělství Fakulta agrobiologie, potravinářských a přírodních zdrojů ČZU v Praze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist