Vláda bude o změnách vysokého školství dále jednat s rektory i zástupci studentské komory, reagoval na středeční protesty studentů proti reformě univerzit premiér Petr Nečas (ODS). Ve svobodné zemi je podle něj normální, že studenti vyjadřují názor na kroky vlády například i na demonstraci.

Členové vlády se prý dnes s protestujícími nesetkali proto, že demonstrace se před úřadem vlády konala právě v době, kdy kabinet jednal. Nečas odpoledne v Londýně připustil, že změny ve školství se měly více konzultovat s akademickou obcí a studenty.

"Budu jednat dále s představiteli rektorské konference i šéfy Rady vysokých škol a jsem přesvědčený, že tady je zájem na pozitivních změnách v českém vysokém školství. Vláda bude intenzivně jednat," řekl Nečas. Se studenty by se prý setkal, kdyby v době protestu nezasedala vláda. "Vláda je tím pádem v práci. Běží mašiny a od jedoucích strojů se prostě neodchází, obrábí se zkrátka dál," poznamenal premiér.

Nečas odpoledne přednášel na prestižní Londýnské ekonomické škole a v odpovědích na otázky ohledně studentských demonstrací v Česku připustil, že nutné změny ve školství možná nebyly dobře komunikovány s akademickou obcí a studenty.

"Jsem přesvědčen, že vládě i akademické obci jde o to, abychom měli kvalitnější školství. Jsem si jistý, že se nakonec shodneme," řekl premiér. V Praze ve středu protestovaly proti reformě vysokých škol tisíce studentů. Podle policie se sešlo kolem 7 000 demonstrantů, organizátoři odhadli účast až na 10 000 lidí. Před polednem došel průvod k úřadu vlády. Ministr školství Josef Dobeš (VV), ani žádný z ministrů ale během jednání vlády k demonstrantům nevyšel.

Premiér se na dotaz novinářů také vrátil k nejasnostem kolem vládních plánů na zavedení školného. Potvrdil, že alternativou k odloženému školnému je kombinace jiných poplatků, například zápisného za semestr a platby za překročení standardní délky studia. Premiér už v pondělí uvedl, že podobná varianta je náhradou za odložené školné, které v tomto volebním období vláda už nestihne z legislativních a technických důvodů zavést.

O možné výši zápisného se podle ministerstva školství stále jedná. Změnu v plánu školného oznámil novinářům Dobeš v pondělí. Na tiskové konferenci ale uvedl pouze to, že místo školného by studenti platili za překročení standardní délky studia a za studium další školy. O zápisném se nezmínil. Školné je také jedním z vládních kroků, proti kterým se staví účastníci demonstrací proti vysokoškolské reformě.

Související