Budoucím studentům má pomoci s rozhodováním, kam se na konci února přihlásit na vysokou školu.

Redakce letos srovnala 71 škol v devíti oborech - informatice, právu, chemii, architektuře, ekonomii, sociologii, psychologii, strojírenství a medicíně.

Nejzajímavější změny se odehrály v žebříčcích srovnávajících školy v psychologii, sociologii a chemii. U prvních dvou jmenovaných oborů ztratila Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity Brno jednoznačný monopol na první místo. Lídrem tabulek přitom fakulta byla od roku 2008, kdy HN začaly žebříček sestavovat.

Tento čtvrtek v 11:00 se můžete ptát nejen na metodiku srovnání univerzit redaktorky Hospodářských novin Jany Machálkové v on-line rozhovoru na IHNED.cz. A v pondělí bude odpovídat na dotazy čtenářů náměstek ministra školství pro vysoké školy Ivan Wilhelm.

HN hodnotily školy například podle toho, kolik vysílají studentů a pedagogů na studijně-vědecké stáže do zahraničí. Redaktoři zjišťovali i šanci na přijetí, počet doktorandů nebo podíl studentů na jednoho učitele. Důležitým ukazatelem jsou vědecké výsledky fakult.

Kritéria jsou převzata z žebříčků, které zveřejňují například americký týdeník US News & World Report, nebo britský The Guardian.

Velká čtyřiadvacetistránková příloha vyjde v Hospodářských novinách už tento čtvrtek 9. února. Přečtěte si ji i vy.

Čtěte více v Hospodářských novinách