Akademici dál požadují stažení a přepracování obou chystaných zákonů, které mají upravit postavení univerzit, jejich samosprávu i školné.

Rozhodlo o tom nové vedení Rady vysokých škol, které si sněm ve čtvrtek zvolil.

Dobešovy reformní záměry by měla brzy projednat vláda. Ministr řekl, že je připraven se zástupci škol jednat, podle něj ale musí reforma už začít. Její směr považuje za správný.

"Potřebujeme dosáhnout toho, aby ten materiál byl znovu otevřen a abychom diskutovali o jeho obsahu, jaká konkrétní cesta k tomu povede, to teď neumím říct," řekl Jakub Fischer z Vysoké školy ekonomické, který se stal novým předsedou Rady vysokých škol. Jednou z možností je podle něj to, že se rada obrátí na premiéra.

Rada, která sdružuje na 260 zástupců veřejných, státních i soukromých vysokých škol, dva Dobešovy chystané zákony kritizuje. Podle ní by vedly k omezení akademických svobod a samosprávy.

Akademici a studenti se obávají toho, že by do řízení škol začali zasahovat politici a byznys. Vadí jim také zamýšlená podoba školného i spoření a půjčky na ně. Nesouhlas se týká také změn v habilitačním a jmenovacím řízení.

Titul profesora a docenta by tak už nemusel platit v celé zemi, ale vázal by se jen na konkrétní místo na univerzitě.

"Stále trváme na tom, aby oba materiály byly staženy z vlády, aby mohly být vyřešeny problematické věci, aby mohly být vyřešeny ty největší nedostatky, které v těch materiálech jsou," řekl šéf studentské komory rady Miroslav Jašurek z Univerzity Karlovy.

Dobeš: Diskujeme

Dobeš ale ve čtvrtek znovu zopakoval, že změny v samosprávě škol a jejich financování je nutné provést. "Pokud to neuděláme, tak ten systém do dvou tří let neodfinancujeme," uvedl.

Odmítá, že by se o reformách s univerzitami nediskutovalo. "Směr je správný, politickou odpovědnost za to musí nést politici, je potřeba komunikovat. Po osmi letech ale reforma musí začít, kdyby nezačala, tak ten systém zkrachuje," řekl ministr.

Chystané zákony odmítlo 23 z 26 akademických senátů veřejných vysokých škol. Šéfové senátů vyzvali k protestům. Pohrozila jimi už i Univerzita Karlova, pokud by kabinet zákony schválil.

"Věřím, že ministr školství pochopí, že ta atmosféra je skutečně velmi rozjitřená. Stav, kdy studenti vyhazují melouny nebo nějaké jiné předměty z oken, kdy jsou výzvy k nepokojům, ke stávkám, tak asi je něco v nepořádku," uvedl Fischer.

Podle něj by se situace měla zklidnit a obě strany by se měly vrátit k jednání. Případný termín, kdy by se Dobeš mohl se zástupci rady sejít, zatím nepadl.

Akademiky naopak kritizoval za jejich postoje prezident Václav Klaus.

Související