Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce pozvednout hodiny tělocviku, plánuje proto zavést celoroční sportovní pohár škol.

Dobeš zároveň oznámil, že kvůli zkvalitnění výuky tělocviku angažoval na ministerstvu Jiří Baumruka, bývalého šéfredaktora sportovní redakce České televize a expředsedu rady České televize.

Podle Dobeše není výuka tělocviku dostatečně kvalitní. Přidat do rozvrhu více hodin sportování ale nechce, změnu ve výuce tělesné výchovy prý ale nelze nařídit shora.

Celoroční soutěž spojená s pohárem ministra školství by prý ale mohla žáky a učitele přimět ke změně tradičního pojetí tělocviku, kde se děti známkují třeba za přeskočení kozy.

Žáci základních škol by soutěžili ve florbale, středoškoláci v basketbale. Nejlepší by se pak utkali ve finále v Praze. Prvního ročníku by se mohly zúčastnit stovky škol.

"Jestliže ta škola se toho chce zúčastnit, bude mít ty tělocviky, aby vybrali ty nejlepší děti, budou tam ten florbal trénovat, pak třeba uspějí, budou v televizi, zahrají si finále v Praze, to je něco, čím si myslím, že můžeme ty školy motivovat," dodal ministr.

Nápad už přednesl některým školám, ohlasy prý byly kladné. Prvního ročníku by se podle jeho odhadů mohlo zúčastnit 600 až 700 škol.

Na přípravě poháru ministra bude Dobeš spolupracovat také s šéfem České basketbalové federace Miroslavem Janstou, právníkem blízkým špičkám ČSSD, a prezidentem České florbalové unie Filipem Šumanem.