Střední průmyslová škola v Dobrušce funguje na české poměry trochu zvláštně. Je soukromá, ale školné se tu neplatí. Nejlepší žáci naopak dostávají prospěchová stipendia.

Během praktické výuky studenti pracují se supermoderními technickými novinkami. Aktuálně škola koupila profesionální grafickou tiskárnu za čtyři miliony korun.

"Udělali jsme si průzkum mezi padesáti podniky v okolí. Zjistili jsme, že firmy poptávají šikovné grafiky, kteří dokážou brožuru nebo časopis nejen navrhnout, ale i kompletně vyrobit," vysvětluje ředitel Vladimír Voborník, proč škola tak drahou tiskárnu koupila.

Dobrušskou školu založilo jedenáct firem z Královéhradeckého kraje, kterým vadilo, že se na technické obory hlásí málo žáků a ony mají problém sehnat pracovníky.

Stále více podniků si uvědomuje, že nemůže nechat vzdělávání svých budoucích pracovníků jen na státu. Podniky tak zakládají své vlastní školy nebo se snaží jinak podílet na výuce. Vedle známých gigantů typu Škoda Auto nebo ČEZ k tomu přistupuje také stále více menších a středních regionálních firem.

Jednou z nich je chemická společnost Centipro z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku. "Naším cílem je udržet tady chytré lidi, aby neodcházeli do velkých měst," říká Zuzana Vondrová z Centipra. Firma na okolních gymnáziích hledá nadějné chemiky a biology. "Vybraným studentům přidělíme konkrétní výzkumný úkol. Studenti dostanou možnost pracovat ve špičkově vybavených laboratořích, k čemuž by se ve škole nedostali," říká Vondrová. Firma Centipro začala pro středoškoláky ve svém sídle pořádat i praktické přednášky. Zájem je prý nadprůměrný, i když se setkání pořádají pouze o sobotách.

Na vzdělání sázejí i Slovácké strojírny z Uherského Brodu. Ve svém areálu mají střední školu, do níž investovaly už přes 170 milionů korun, zejména do vybavení studentských laboratoří.

"Zaměřujeme se na výuku metalurgie, metalografie nebo na elektrotechniku. Vybavení, které máme, nemá žádná škola v republice," chlubí se ředitel školy Rostislav Šmíd. Zdejší žáci například běžně pracují s různými lasery.

Do strojíren pak studenti chodí na praxi, mohou tam i získat místo po skončení školy. "Stává se ale, že za námi z managementu přijdou, ať jim doporučíme tři čtyři šikovné kluky, že zrovna potřebují s něčím pomoct," říká Šmíd.