Jen polovina středoškoláků uspěla u podzimních opravných maturitních zkoušek. Podle ministra školství Josefa Dobeše tak letos bez maturity nakonec zůstalo 14,4 procenta z celkového počtu 99 tisíc studentů. Vyjádřeno v absolutních číslech - zkoušku dospělosti nezískalo 14 tisíc mladých lidí.

Z toho 9,5 procenta u zkoušek propadlo, téměř pět procent se k nim vůbec nedostavilo.

V minulých letech se neúspěšnost u maturit pohybovala kolem 2,5 procenta.

Neúspěšní studenti mohou jít v dubnu k dalšímu termínu nebo si maturitu dodělat do pěti let. Pro ty, kteří by ani tak zkoušku dospělosti neudělali, navrhuje Dobeš rekvalifikace. Státní maturity se letos po mnoha letech příprav konaly poprvé.

Propadli hlavně němčináři

Při zářijových reparátech dopadli nejhůř němčináři. Propadlo jich 59 procent, tedy šest z deseti. Z matematiky pak neuspělo 53 procent studentů. Češtinu nezvládlo 24 procent studentů.

"Z celkového počtu 23.700 přihlášených bylo na základě výsledků podzimních zkoušek vystaveno 12.388 maturitních vysvědčení. Úspěšnost podzimních maturantů rovná se 52,3 procenta," stojí ve statistikách ministerstva.

Dobeš: To je to síto

Celkový počet dětí, které zůstaly bez maturity, označil Dobeš za bolestivý.

U takzvané profilové části maturity, tedy té, kterou si každá škola připravuje sama, se přitom celková neúspěšnost u všech typů škol pohybuje kolem 1,8 procenta, jednotné maturity ukázaly na velké rozdíly.

Zatímco neúspěšných gymnazistů je po podzimním termínu státní maturity jen 0,7 procenta, na technických a ekonomických středních školách je to 5,4 procenta žáků. Na nástavbových oborech je pak neúspěšnost 24 procent. "Toto je to síto, laťka, kterou jsme nastavili," uvedl ministr.

"Maturita se stala masovou záležitostí, nikoli výrazem elitního vzdělávání. Maturita nutně musela změnit charakter, dramaticky se zvětšily rozdíly v jejím pojetí i náročnosti," konstatoval Pavel Zelený, šéf CERMATu, centra pro přípravu státních maturit.

Jen pro srovnání: zatímco nyní šlo k maturitám 77 procent populačního ročníku, v roce 1991 mělo zkoušku dospělosti jen 30 procent obyvatel.