České školství na tom podle prezidenta Václava Klause není špatně. Problémy v konkurenci se světem mají podle něj hlavně vysoké školy. Klaus to ve čtvrtek řekl v Ostravě, kde zahájil školní rok a zároveň i provoz soukromé základní školy a gymnázia PORG svého syna Václava Klause mladšího.

Na 1,2 milionu žáků ve čtvrtek po dvou měsících prázdnin usedlo do lavic. Do školy poprvé zamířilo i 101 tisíc prvňáků, po letech se tak zastavil propad počtu dětí na základních školách.

Odborníci jsou však opačného mínění než prezident Klaus. Lidé v Národní ekonomické radě vlády (NERV) už na jaře systém českého školství kritizovali. "Obsah výuky a způsob vyučování jsou zastaralé a před kritickým, kreativním a analytickým myšlením jsou na všech stupních českých škol stále preferovány encyklopedické znalosti," napsali ve zprávě.

Klesající znalosti českých školáků jsou patrné i z různých mezinárodních srovnání. Podle posledního šetření mezinárodního výzkumu PISA z loňského prosince se výsledky tuzemských dětí v matematice zhoršily mezi lety 2003 a 2009 nejvíce ze zemí OECD.

"Kvůli tomu budeme v budoucnu zcela jistě méně konkurenceschopní. Manažeři globálních firem výsledky těchto mezinárodních testů sledují a do budoucna si rozmyslí, jestli půjdou sem, nebo do Finska," říká Eduard Fuchs ze Sdružení učitelů matematiky.

Slučování škol

Mnoho středoškoláků vyrazilo do jiné budovy než v minulém školním roce, až stovka škol z celé republiky se totiž kvůli nedostatku žáků sloučila.

"Základní školství se drží, střední bojuje a vysoké má vůči světu co dohánět," řekl Klaus na otázku, jak hodnotí úroveň českých škol. Zároveň ale odmítl, že by na tom tuzemské školy byly zvlášť špatně. "Nemám rád výroky, jak je to jinde pěkné. Vidím občas školy v různých zemích světa a mám pocit, že to žádná velká sláva není," řekl prezident.

Na přednáškách na zahraničních univerzitách se podle svých slov často setkává i s českými studenty na stážích. "Většinou se dozvídám, že naše škola není vůbec lehčí," uvedl.

Školáky čeká v tomto školním roce několik změn, stovka škol bude třeba v listopadu ověřovat plošné testování znalostí v 5. a 9. třídách. Školy si také vyzkouší uzavírání smluv s rodiči zlobivých dětí, kde se stanoví postup pro nápravu.

Přes 30 škol také pokračuje ve výuce nové psacího písma Comenia Script, jež je více podobné tiskacímu a jednodušší na naučení. Střední školy čeká v tomto školním roce druhý ročník státních maturit. Ředitelé si také mohou začít žádat o dotace z EU na zkvalitnění výuky, celkem je pro mimopražské střední školy připraveno 1,5 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist