Školské odbory už začaly do škol posílat letáky podporující čtvrteční stávku v dopravě. Učitelům navrhují na pět minut přerušit výuku a s žáky si zazpívat.

"Je samozřejmé, že pedagogičtí pracovníci neopustí žáky, ale zvolí po tuto dobu vhodné činnosti, například zpěv," stojí v dopise odborářů pro ředitele škol.

Odboráři budou protestovat proti vládním reformám, kvůli stávce nebudou jezdit vlaky a například v Praze a Brně se zastaví i hromadná doprava. Ministerstvo školství proto nechává na rozhodnutí ředitelů škol, zda na čtvrtek využijí právo vyhlásit ředitelské volno nebo pojedou podle běžného rozvrhu.

Jak přežít stávku?

Přemýšlíte, jak se ve čtvrtek dostat do práce, do školy, k lékaři? Co si myslíte o stávce odborářů, kteří chtějí zablokovat na celý den dopravu v Česku?

Hledáme nejlepší tipy, jak si se s stávkou poradit. Chceme znát vaše postřehy a názory.

Pište nám na http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.

A staňte se také spoluautory naší on-line reportáže ze čtvrteční stávky. Pište a posílejte své zkušenosti se stávkou, fotografie i videa.

"Ministerstvo školství nenavrhuje zvláštní opatření k zajištění činnosti škol," sdělil tajemník ministra Václav Koukolíček. Mnoho škol tak nejspíš vyhlásí ředitelské volno, kvůli stávce plánované původně na pondělí přitom už někde školy zavřeli.

Jinde pro děti vymyslí náhradní program, Základní škola v Hostivaři už například na svém webu oznámila, že ve čtvrtek skončí vyučování v 11:40. V poledne se tak mohou učitelé ke stávce připojit, nikoliv ale před dětmi.

Stávka zkomplikuje školám také výlety, například žáci z pražské Základní školy Mendelova se kvůli ní vrací ze zájezdu o den dřív.

Koalice dopravních odborových svazů vyhlásila celodenní stávku na čtvrtek poté, co jí Městský soud v Praze  stávku plánovanou na pondělí 13. června předběžným opatřením zakázal. Čtvrteční stávky v dopravě se má podle předsedy Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka zúčastnit zhruba 120 000 lidí.

Odboráře kritizoval prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas je vyzval k návratu k jednacímu stolu.

Kromě železniční dopravy, která se má zastavit na celých čtyřiadvacet hodin, nebudou v Praze a Brně jezdit pravděpodobně autobusy a tramvaje, omezit chtějí odboráři i metro.