Až patnáct procent škol bude mít při státní maturitě výrazně podprůměrné výsledky. Oznámil ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) s tím, že náročnost zkoušek ale snižovat nehodlá, pouze upraví některé náležitosti testování.

Nově se budou moci žáci při psaní testů napít nebo je bude moci učitel pustit na záchod. Novou podobu maturit pak úřad nechce měnit nejméně po dva roky, aby si na ně žáci i učitelé zvykli.

Hodnotitele testů na školách také čekají další školení. Při říjnové maturitní generálce se totiž kvůli nesprávnému zpracování objevily chyby ve 12.000 testů.

"Nadměrnou, koncentrovanou neúspěšnost lze očekávat na deseti až 15 procentech škol," uvedlo ministerstvo. Jednotné srovnání prý ukáže, které školy výrazně zaostávají v celorepublikovém průměru, nyní je neúspěšnost na všech školách zhruba stejná.

Úřad už dříve sdělil, že nejhorší výsledky budou mít patrně některé nástavbové a dálkové obory, stejně jako soukromé školy. Celková neúspěšnost studentů se očekává mezi 15 až 21 procenty, při generálce přitom propadla třetina dětí.

"Já nehodlám zveřejňovat v tuto chvíli žebříčky...já si myslím, že to musí být zpětná vazba pro školy. Školy se musí dozvědět, jak kvalitně či nekvalitně pracují, a měly by dostat šanci na to zareagovat," odpověděl Dobeš na dotaz, jak se veřejnost o nekvalitních školách dozví. Ministr ale předpokládá, že zejména v menších městech si rodiče mezi sebou řeknou, že je některá škola špatná, a podle toho se pak bude odvíjet zájem o danou školu.

Informace o výsledcích jednotlivých škol dostanou jen kraje, jejich zřizovatelé. Žebříčky by jim měly pomoci v rozhodování při plánovaném slučování či rušení středních škol.

"Žáci budou moci pít, na lavici však mohou být pouze povolené pomůcky, zadání a záznamové archy. Opouštění učebny v průběhu zkoušky zůstává omezeno - zadavatel však může v oprávněných případech rozhodnout jinak," představil ředitel centra pro přípravu maturit CERMAT Pavel Zelený novinky, které chystají při ostrých jarních maturitách. Maximální délka testu jsou přitom dvě hodiny, a to u těžší verze matematiky.

Z testů z českého jazyka podle něho také zmizí otázky, na které není jednoznačná odpověď. "Obtížnost zkoušek nebude snižována," upozornil však ministr Dobeš.

Na jaře budou studenti skládat státní maturitu povinně z češtiny, jako druhý předmět mají na výběr matematiku a cizí jazyk. Pokud novela projde, fungoval by stejný model i v roce 2012, v opačném případě by měli studenti povinný český a cizí jazyk a u další povinné zkoušky na výběr mezi matematikou, informatikou a společenskovědním základem.

"Obtížnost zkoušek nebude snižována," upozornil však Dobeš. Aby se žáci mohli lépe připravit, chystá pro ně CERMAT ještě jedny cvičné testy. Ty si budou moci studenti udělat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Státní maturity byly už několikrát odloženy, do konce letošního roku se náklady na jejich přípravu vyšplhají na 570 milionů korun.