Zhruba třetina studentů neuspěla u zkušební státní maturity, požadavky ale zůstanou stejné i pro „ostré“ maturity v příštím roce. V České televizi to v neděli řekl ministr školství Josef Dobeš (VV).

Výsledek generálky ho prý překvapil, věří ale, že u skutečné maturity budou studenti úspěšnější, protože se lépe připraví. Neúspěšných studentů by podle něj nemělo být více než 20 procent.

Lehčí matematiku nezvládla skoro polovina

Smyslem generálky nebylo prioritně testovat znalosti studentů, ale ověřit, jestli bude nový systém fungovat. Podle Dobeše lehčí obtížnost maturity při generálce neudělalo 33 procent studentů. Například lehčí zkoušku z matematiky nezvládlo 48 procent studentů, 34 procent neuspělo v anglickém jazyce a 22 procent v češtině.

Maturitní zkoušku z němčiny ve zkušebním kole neudělalo 40 procent studentů, uvedl Dobeš.

Podle Dobeše státní maturity poprvé nastavily zrcadlo úrovni českých středoškoláků. Vysoká neúspěšnost v generálce podle něj není důvod k tomu od státních maturit ustoupit.

OBSTÁLI BYSTE U STÁTNÍCH MATURIT?

První studenti budou příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky. Další předměty se mají podle současného plánu přičlenit následující rok. Dobeš však bude usilovat o to, aby se systém státních maturit jen pro dva základní předměty u každého studenta zafixoval a fungoval několik let beze změny.