Od příštího akademického roku se na veřejných vysokých školách může platit zápisné. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl náměstek ministra školství Kryštof Hajn s tím, že zatím chystají novelu, která by to umožnila. Výše zápisného by již závisela jednotlivě na samotných vysokých školách, maximálně by však studenti za rok studia zaplatili 6000 korun. Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) by mělo zápisné fungovat do roku 2013, než bude uvedeno v platnost odložené školné na univerzitách.

"Vypouštíme takzvanou technickou novelu vysokoškolského zákona, která v sobě obsahuje úpravu několika bodů, které se vesměs týkají poplatků a fondů, například stipendijního fondu," uvedl Hajn s tím, že jednou z navrhovaných změn je právě i zavedení zápisného.

Již minulý rok přišla s návrhem zápisného Univerzita Karlova, ministerstvo k tomuto plánu přistoupilo prý proto, že jej kladně přijaly reprezentace vysokých škol. "Už v roce 2011 by vysoké školy mohly dostat určitý příspěvek na základě všech těchto změn," dodal Hajn. Za to ale prý očekávají, že se školy víc zaměří na zvyšování kvality vzdělávání.

Ministr Dobeš uvedl, že zápisné by se mělo platit pouze po překlenovací dobu do zavedení odloženého školného, které čeká studenty od akademického roku 2013/2014. Jeho výše bude maximálně 20.000 korun za rok, vysokoškoláci by však školné mohli splácet až po dokončení univerzity a dosažení určité výše platu. Dobeš chce také pokračovat v dlouho připravované reformě vysokých škol. Ty by se měly rozvrstvit na výzkumné, vzdělávací a prakticky orientované.