Středoškoláci v pondělí nanečisto skládali státní maturitu z češtiny a angličtiny, od úterka do čtvrtka je čekají další, převážně volitelné předměty. Zadání testů z češtiny studentům Gymnázia Elišky Krásnohorské přišlo celkem snadné.

"Test mi přišel jednodušší, než jsem si myslela, nic mě tam vyloženě nepřekvapilo," říká studentka Tereza Májková. Podobně mluvili i její ostatní spolužáci. Většina jich se státní maturitou souhlasí. "Jen si nejsem jistý, jestli státní maturitu potřebují i učiliště," pochybuje student Adam Šauer.

Maturitní generálka má prověřit, jestli jsou střední školy schopny zvládnout ostrý start jednotných zkoušek v květnu příštího roku.

Projděte si testy z češtiny, které dostali studenti. Vyšší úroveň maturity by měli skládat hlavně maturanti, kteří chtějí jít studovat na vysokou školu. Správné odpovědi ale úřad pro přípravu maturit CERMAT odmítl poskytnout. "Je mi líto, klíče zveřejňovat nebudeme. Dali jsme testy k dispozici proto, aby si každý mohl udělat obrázek o náročnosti té které zkoušky. Klíče jsou určeny pouze pro školy, aby si mohly např. se svými žáky vyzkoušet druhou variantu, než si zvolili u generálky," říká mluvčí CERMAT Petr Habáň. 

Základní úroveň maturity- ZDE
 

Vyšší úroveň maturity- ZDE

Podle ředitele CERMAT Pavla Zeleného se zatím neobjevily vážnější potíže. Jeho lidé však museli vyjet do čtyř škol, kterým zkolaboval počítač se speciálním softwarem, který umožňuje vyplněné testy na úřad odeslat. "To se ale rychle opravilo. Ostatně právě proto generálku děláme," říká Zelený.

Generálka státních maturit přijde na 120 milionů korun. Na přípravu těchto dvakrát odložených zkoušek se za dvanáct let vynaložilo už 340 milionů korun.

Maturitní test z českého jazyka v základní úrovni

Maturitní test z českého jazyka ve vyšší úrovni

 

Základní úroveň maturity ke stažení- ZDE
 

Vyšší úroveň maturity ke stažení - ZDE