Ministerstvo školství připraví jednodušší a méně centralistickou podobu státních maturit. Zavést standard pro měření úrovně středoškolských studentů je ale nutné. Ministr školství Josef Dobeš (VV) to řekl po čtvrtečním setkání s prezidentem Václavem Klausem. Prezident se dlouhodobě staví proti jednotné státní maturitě.

"Cílem ministra je připravit podmínky pro výrazně jednodušší, méně centralistickou a byrokratickou variantu," řekl Dobeš po zhruba hodinové schůzce s Klausem. Prezident podle něj státním maturitám vytýká především přehnanou centralizaci a "byrokratickou obludnost". Není ale prý zásadně proti "měření standardů v tomto uzlovém bodě".

Podoba maturit pro tento školní rok je ale už v podstatě daná, za měsíc se uskuteční generálka. Dobeš teď tedy žádné výraznější změny nestihne, nejpozději do roku 2014 by však chtěl, aby se maturita dělala v elektronické podobě. Odpadlo by tak rizikové a drahé rozvážení testů do všech škol. Školy však zatím nejsou po technické stránce vybaveny na to, aby studenti maturovali přes počítač.

Dobeš se s Klausem plně shoduje v tom, že centrální pojetí a administrativní náročnost jsou velkým problémem plánu státních maturit, který ministr zdědil po svých předchůdcích. Prezident podle něj ale respektuje, že se vláda rozhodla projekt spustit.

"Fatální, tragický omyl"

Dobeš krátce po svém nástupu do funkce podpořil start státních maturit v příštím roce a kabinet jeho návrh schválil. Klaus při zahájení letošního školního roku znovu zavedení jednotné státní maturity kritizoval. Prohlásil, že ji považuje za "fatální, tragický omyl". Nevěří prý, že úředníci ministerstva jsou chytřejší než ředitelé gymnázií.

Prezident nesouhlasí ani s dalším nápadem, se kterým Dobeš nedávno přišel. Jako jednu z možností, jak lépe začlenit do vzdělávání děti ze sociálně vyloučených skupin, Dobeš navrhl povinný poslední rok v mateřské škole pro všechny děti. Proti tomu se ale postavil i premiér Petr Nečas a nápad se příliš nezamlouvá ani TOP 09.

"Neshledal jsem se ani s pochopením prezidenta," řekl Dobeš po schůzce s Klausem. Prezident mu prý řekl, že ho všichni prosí, aby mu nápad vymluvil. "Ode mě je to návrh, který vznikl při cestě po severních Čechách. Je to otevřené téma. Není to nic daného. Velmi intenzivně vnímám tyto reakce a beru je poměrně vážně. Je to otevřené a dále o tom budeme jednat," řekl Dobeš.

S Klausem se prý naopak shodl v tom, že je třeba podpořit učitele a dát jim úctu. Zároveň ale prý není na místě vyvolávat poplach nad stavem českého školství. Klaus podle Dobeše zdůraznil také to, že ministerstvo školství se musí stát mnohem méně byrokratickým úřadem. Stěžoval si prý i na špatnou kvalitu vysokých škol. "Panu prezidentovi jsem deklaroval odvahu jak k odbyrokratizování úřadu, tak k zásadním reformám vysokého školství," řekl Dobeš.