Ministerstvo školství má podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska do ledna ušetřit tři miliardy korun. Podrobnou analýzu dopadů takového škrtu bude mít ministr školství Josef Dobeš hotovu v úterý, myslí si ale, že bez sáhnutí na peníze učitelů tolik resort ušetřit nebude schopen. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Dobeš uvedl, že souhlasí s tím, že vláda musí šetřit. Sám bude hledat, kde úspory nalézt. Prioritou vlády ale je to, aby učitelé získali kredit, což bez zvýšení jejich platů nepůjde, tvrdí.

Při koaličních jednáních si VV vymínily přesun dvou miliard korun z ministerstva obrany na platy kvalifikovaných učitelů. Mají dostávat minimálně 20 tisíc korun hrubé mzdy. Dobeš stále počítá i s tím, že nastupující učitelé dostanou v platu 180 000 korun jako náborový příspěvek.

Analýzu dopadů plánovaných škrtů bude mít Dobeš hotovou v úterý, ve středu pak podle ní bude postupovat při jednání vlády. "Jsem sešněrován mandatorními výdaji, stop pro mne je, kdyby došlo na platy učitelů, pak bychom použili právo veta," uvedl Dobeš.

Podle Kalouskova návrhu mají škrty provést všechny resorty, ministerstvo školství má však ušetřit nejvíce.

Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Škrty se nebudou týkat mandatorních výdajů, tedy například výdajů na důchody nebo sociálních dávek. Nepocítí je tak důchodci, nezaměstnaní, osoby zdravotně postižené a lidé v hmotné nouzi.

Největší podíl úspor, celkem 10,2 miliardy, bude muset ušetřit celkem 14 ministerstev. Své provozní rozpočty budou muset snížit o 2,5 procenta.