Vysoké školy dostanou od nového akademického roku o pět procent méně peněz na výuku bakalářů. Jen 90 procent letošní částky budou mít na výuku v magisterských programech, na doktorandy dostanou dokonce o pětinu méně.

Novinářům to ve středu řekl náměstek ministryně školství Vlastimil Růžička s tím, že tak chtějí regulovat nadměrný počet vysokoškolských studentů.

Zároveň by se tak měly školy profilovat buď jako vědecké, vzdělávací, nebo praktické. Školy prý s novým nastavením souhlasí, a neměla by jej proto měnit ani nová vláda.

V současnosti jde na vysoké školy 60 procent populačního ročníku, z toho 80 procent pak pokračuje dál na magisterské studium, upozornili dnes členové rady pro reformu vysokých škol. Školy dostávají peníze podle počtu studentů, v posledních letech jich proto rapidně přibylo. Odborníci na vysokoškolské vzdělávání však upozornili, že zároveň s tím klesla kvalita výuky.

Podle Růžičky proto školy dostanou od příštího roku méně peněz na výuku bakalářů, což je donutí nabrat méně studentů než v tomto akademickém roce.

Peníze na výchovu magistrů a doktorandů pak sice poklesnou ještě více, u tohoto typu studia však školy mohou další finance získat podle toho, jaké mají výsledky ve vědě a výzkumu, jak často posílají studenty na stáže do ciziny, nebo podle počtu profesorů a docentů.

Školy, které mají vynikající výsledky ve vědě a vzdělávání, si tak budou moci dovolit tento typ studia dále podporovat.

Pokud se prý školám přihlásí do magisterského studia méně lidí než v tomto akademickém roce, o to více peněz budou mít podle Růžičky na bakalářské studijní programy. Tyto školy se tak postupně mohou orientovat na krátké studijní programy zaměřené na praxi.

"Školy s tím souhlasí," uvedl Růžička s tím, že o tom dnes na ministerstvu jednali se zástupci vysokých škol. Některé školy, které mají vynikající výsledky ve vědě a výzkumu, si díky novému přerozdělování peněz ještě polepší.

Chystané změny jsou v souladu s dlouho připravovanou reformou vysokých škol. Počítá mimo jiné s užší spoluprácí škol a soukromého sektoru. Pravomoci škol by se v budoucnu měly rozdělit mezi vedení univerzity, univerzitní senát a nově vzniklé správní rady. Plány ministerstva se však setkaly s tvrdou kritikou akademické obce.