Blogy
Milan Kůtek
Ovoce do škol?

Žáci prvních až pátých ročníků tuzemských základních škol mohou v roce 2010 dostávat zdarma ovoce a zeleninu. Návrh tohoto programu v pondělí schválila vláda. Hlavním zdrojem k jeho financování bude rozpočet Evropské unie, z něhož má na ovoce do škol jít 53 milionů z celkových téměř 73 milionů korun. Zbývajících necelých 20 milionů korun poskytne ze svého rozpočtu stát.

Podle schváleného nařízení vlády se bude podpora týkat "ovoce a zeleniny a výrobků z ovoce, zeleniny a banánů". Proč jsou banány vyjmuty mimo ostatní plodiny? "Nemůžeme diskriminovat ovoce a zeleninu, která se produkuje v naší zemi," vysvětloval dopoledne v rozhovoru pro Radiožurnál ministr zemědělství Jakub Šebesta.

"Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci od státem schválených dodavatelů zdarma také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad," uvedl ministr. Podle něj program cílí na více než 450 tisíc dětí.

Mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček uvedl, že není pravděpodobné, že se do tohoto programu přihlásí všechny základní školy. "Projektu zaměřeného na školní mléko, který byl v letošním roce po roční pauze obnoven, se účastní přibližně polovina základních škol," podotkl.

Euroovoce v koších?

Postoj předchozí vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) k programu byl odmítavý, mnohem více by se mělo sázet na prevenci a výchovu v rodinách, uváděla. Někteří kritici program označili za způsob, jak likvidovat přebytky na trhu. Opatření, které má vést ke snížení dětské obezity, navrhla EU již v roce 2006.

Také odbornice na dětskou obezitu i zaměstnankyně školních jídelen se v loňské anketě ČTK shodly, že připravovaný program snižovat dětskou obezitu nepomůže. Podle nich musí vést dítě ke zdravému stravování hlavně rodiče, jinak jsou veškerá opatření zbytečná. Ovoce a zeleniny prý mají děti ve školách už teď dostatek, mnohé je však nejedí.

Dotace pro školní mléko 

Stát od začátku letošního školního roku po roční pauze opět dotuje školní mléko. Celková podpora ze státního rozpočtu a peněz EU v nynějším školním roce dosáhne 80 milionů korun, přičemž 60 milionů půjde z národních zdrojů, zbývajících 20 milionů korun poskytne EU. Topolánkova vláda před začátkem minulého školního roku národní část dotací utnula. Počet do programu zapojených škol následně klesl o třetinu, množství odebraných výrobků o více než polovinu.

Letos se do programu mohou kromě žáků základních škol poprvé zapojit také děti ve školkách a středoškolští studenti. Podle informací z poloviny listopadu zájem o školní mléko však zatím nedosáhl úrovně před zrušením národních dotací.