Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle
Veškeré práce obhájené v následujících měsících a letech na právech v Plzni i dalších fakultách Západočeské univerzity (ZČU) posoudí počítačový program na odhalení plagiátů. ZČU ve středu rozhodla, že upraví své vnitřní předpisy, a tím umožní bez výjimky obsah prací kontrolovat.

Zamezit opisování závěrečných prací ve středu univerzitě doporučila akreditační komise. Ve svém hodnocení právnické fakulty také navrhla, aby škola kvůli aférám pozastavila přijímání do doktorského studia a zastavila rigorózní řízení.

Antiplagiátorský program z Brna

"Zahájili jsme rekonstrukci vnitřních předpisů tak, aby bylo povinností pro celou univerzitu se účastnit antiplagiátorského systému. Práce odevzdávané v květnu, červnu už by měly tomuto režimu podléhat," prorektor univerzity František řekl Ježek. Kontrolovat texty ZČU dosud bránily její předpisy. Neexistovala povinnost odevzdávat diplomové ani bakalářské práce elektronicky.

Nyní budou všechny závěrečné práce na ZČU evidovány prostřednictvím informačního systému STAG, jako je tomu u doktroského studia od října 2006. Systém umožňuje napojení na program Theses zavedený Masarykovou univerzitou v Brně, jenž umí odhalit plagiát.

Theses zavedla brněnská univerzita jako první v Česku v roce 2006. Loni se připojilo více než 20 dalších škol. Počet souborů, s nimiž se práce porovnávají, tak vzrostl na téměř 1,5 milionu. Jen na Masarykově univerzitě odhalili od začátku roku 2008 do poloviny letošního května 20 případů plagiátorství.

Opisoval i ředitel plzeňských strážníků

Bakalářskou práci prokazatelně opsal například šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman. Zkopíroval text svého bývalého nadřízeného. "On (Hosman) to opsal a doplnil, včetně gramatických chyb. Je zřejmé, že měl počítačový základ. Do práce dodával samozřejmě také něco svého," prohlásil Hosmanův právník Radek Ondruš.

Podle informací zveřejněných v úterý v deníku Právo se plagiáty neobjevovaly pouze na právnické fakultě. Podle listu existují dvě totožné bakalářské práce, jednu odevzdala studentka na fakultě aplikovaných věd ZČU v květnu 2007, druhou údajně naprosto totožnou o rok později vykonavatel Exekutorského úřadu v Semilech na soukromé vysoké škole.

Související