Největší české strojírny Škoda Holding Plzeň uvažují o založení prestižní vysoké školy pro zvlášť nadané studenty v Praze, nikoli v Plzni. Má se orientovat na ekonomii a právo, nechce konkurovat plzeňským právům ani Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU). Škola má mít maximálně 500 studentů v pěti ročnících. ČTK to v pátek řekla mluvčí plzeňského holdingu Jolana Číhová.

Záměr podniku je podle ní dlouhodobý. "Šlo by o standardní denní studium. V žádném případě nepůjde o výdělečnou aktivitu. Absolventi by byli perfektně připraveni pro oblast podnikání i pro práci ve veřejné sféře," dodala. Část výuky by byla v angličtině a předpokládá se účast akademiků z prestižních zahraničních univerzit.

Česká televize ve čtvrtek uvedla, že společnost Škoda chce soukromou školu založit v Plzni. Podle ČT zástupci firmy chtěli pro svůj projekt získat i současného děkana skandály zmítané právnické fakulty ZČU Jiřího Pospíšila. Možný vznik nové školy by podle současného vedení ZČU mohl ještě více zkomplikovat situaci na právnické fakultě. 

Rektor: Vypadá to, jako by za kauzou stála Škoda

Rektor ZČU Josef Průša dokonce naznačil, že by za vyvoláním celé aféry na plzeňských právech mohla stát právě Škoda. "Na první pohled by se zdálo, že to mohl být jeden z momentů, který rozpoutal tuto kauzu," řekl ve čtvrtek Průša.

Strojírny ale v pátek uvedly, že nová škola by ZČU neohrozila. Informace o tom, že za rozpoutáním současné aféry na právnické fakultě může být snaha podniku otevřít novou školu, označila mluvčí Číhová za "neuvěřitelnou spekulaci".

Škoda Holding zaměstnává většinu pracovníků, kteří absolvovali některou z fakult ZČU. "Jsme partnerem univerzity a ne konkurentem. Dlouhodobě spolupracujeme a podporuje zejména studium technických a přírodovědných oborů," uvedla mluvčí. Příkladem je projekt science centra a technického muzea Techmania ve škodováckém areálu v Plzni, do něhož podnik vložil 53 milionů korun, zejména budovu. Na jeho provozu se podle rektora ZČU podílejí jak univerzita, tak podnik.

Související