Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) odmítá tvrzení, že pochybila při studiu plzeňské právnické fakulty. Podala proto trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci ztráty jejích záznamů a diplomové práce. 

Rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša v souvislosti s tímto krokem komise urychlí šetření jejího studia. "V pondělí univerzita Řápkovou vyzve, aby dodala všechny doklady o svém studiu," řekl Průša.

Pokud je nepředloží, hodlá škola podat návrh na odebrání titulu Mgr. Podle Průši má škola v případě Řápkové záznamy o zkouškách jen v elektronickém systému, nikde se neobjevily "zapsané na papíru", jak je to běžné u ostatních studentů.

"Fakulta má ve svých věcech nepořádek"

Řápková v pátek v prohlášení, které serveru iHNed.cz zaslal mluvčí města Chomutova Tomáš Branda, uvedla: "Je už naprosto zřejmé, že se zde vede nečistá hra a nikdo z fakulty nemá skutečný zájem záznamy mého studia dohledat. Toto musí učinit orgány činné v trestním řízení, pak si konečně veřejnost ověří, že mám naprostou pravdu."

"Jako každý student mám k dispozici originál mého diplomu, přílohy k diplomu a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce. To jsou dokumenty, které prokazují mé studium. Dodnes mě nikdo ze školy neoslovil, děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil má navíc číslo mého telefonu," reagovala Řápková. 

Jednání Řápkové se nelíbí špičkám ODS

Předseda ODS Mirek Topolánek naznačil, že se mu způsob, kterým se Řápková obhajuje, příliš nelíbí. "Za moudrý bych považoval podobný přístup, jaký uplatnil Marek Benda, který sám školu požádal o prošetření svého případu," řekl.

Také místopředseda ODS Petr Bendl míní, že Řápková se měla zachovat spíše jako Benda, který otevřeně přiznal chybu své práce. "U paní Řápkové si myslím platí totéž. Buď to vysvětlí, dostatečně pro veřejnost i pro ústecký region, nebo nevysvětlí, a pak podle mého hlubokého přesvědčení, bude muset z kandidátky odejít," řekl.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič, který byl v Ústeckém kraji jedničkou na kandidátce do neuskutečněných podzimních sněmovních voleb, na níž byla Řápková na druhém místě, řekl, že dokud právnická fakulta studium Řápkové neprošetří, nelze k případu nic říci ani z něho vyvozovat nějaké důsledky. Pokud by vyšetřování případu prokázalo, že primátorka řádně nestudovala, ODS na to bude podle něho odpovídajícím způsobem reagovat.

"Fakulta má ve svých věcech neuvěřitelný nepořádek, zápisy o mých zkouškách a zápočtech, které potvrzují má slova, tam musí být, přesto jsou zamlčovány," tvrdí Řápková s tím, že ji kauza má "mediálně očernit". Řápkové studium nyní prošetřuje komise, kterou ustanovil rektor Západočeské univerzity.

Řápková dodala, že veškerá její vyjádření o studiu jsou překrucována. Poukázala i na povinnost školy poskytnout v případě ztráty ověřenou kopii důležitých dokumentů. "Kdybych například ztratila diplom a požádala o duplikát, byla by ho plzeňská škola povinna vystavit. Na jiných školách to funguje, tady ale chtějí důkazy o studiu po mně. Jednoznačně to ukazuje na to, že v plzeňské škole byl a možná stále je nepořádek," doplnila.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož studijní skupiny na plzeňské fakultě prý měla v letech 2003 až 2004 Řápková docházet, pondělním Lidovým novinám (LN) řekl, že Řápková na jeho semináře vůbec nechodila.

Primátorka nyní ale tvrdí, že jejím učitelem pro trestní právo byl Jiří Pipek a konzultace vedla jeho asistentka Simona Stočesová. LN v pátek uvedly, že Pipek nikdy nemohl dát Řápkové zápočet, protože by porušil veškerá pravidla fakulty. Pipek navíc nemůže nic dosvědčit, protože před rokem zemřel.

Na fakultě není ani primátorčina diplomová práce, Řápková v minulosti novinářům ukázala jen její pracovní verzi.

Právnická fakulta plzeňské Západočeské univerzity (ZČU) prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. V souvislosti s případem, jenž začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.

Na škole funguje už druhý týden speciální sedmičlenná komise složená ze zástupců fakulty, vedení ZČU, univerzitního senátu, studentů a archivu školy. Na vyšetřování aféry na plzeňských právech bude navíc dohlížet sněmovní komise. O jejím vzniku v úterý rozhodli poslanci s výjimkou většiny občanských demokratů.