Museli to být buď geniální studenti, anebo jejich titul není čistý. Po opisovací aféře se na plzeňských právech rýsuje další skandál: někteří lidé tam získali magisterský titul za pouhé dva měsíce. Jak se to mohlo stát a jestli za tím nebyla korupce, se teď snaží zjistit ministerská komise.

Zatím se zdá, že za méně než předepsaných pět let titul dostaly stovky lidí. Ale podle šéfky komise Vladimíry Dvořákové se objevily i případy studentů, kteří vystudovali přes prázdniny – oficiálně na školu nastoupili během června a v srpnu už měli po státnicích i po obhajobě diplomky. "Je to vážně hodně podezřelé," říká Dvořáková.

Stále tak trvá podezření, že v Plzni bylo celé roky možné si právnický titul "koupit". A že někteří lidé ho ze zdejší fakulty mají, přestože na ni ve skutečnosti vůbec nechodili.

Lidé z politiky i byznysu

Kdo jsou lidé, kteří školu vystudovali nápadně rychle, prý komise nemůže říct. Navíc stále teprve pátrá po tom, jaké poměry na fakultě panovaly. Podle předsedkyně Dvořákové jde ale o známá jména z politiky, úřadů, justice a byznysu.

Podivně rychlých studentů mají být stovky; těch, kteří v Plzni studovali jen naoko, pak několik desítek. Podle informací HN už také ministerstvo školství zkoumá, zda by bylo možné v těch nejkřiklavějších případech – jako je třeba absolvování školy za tři měsíce – titul sebrat.

Nový děkan Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti, zatím nechce ke zjištěním komise říkat nic bližšího. "Budu čekat na celkové výsledky," prohlásil včera Pospíšil. Už dříve slíbil, že systém studia změní.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.
Související