Školní jídelnaPondělí: bramborové noky se špenátem a nivou. Úterý: pstruh na másle a brambory. Jen pouhý náhled do současných jídelníčků školních jídelen naznačuje, že se dnes děti nestravují zrovna špatně. Na některých školách si mohou dokonce vybírat i ze tří jídel, přičemž jedno bývá bezmasé.

Podle nejnovější analýzy hygieniků, kteří měsíc zkoumali, jak se stravují děti na 28 základních a mateřských školách v sedmi krajích, nabízejí české školní jídelny žákům pestrou stravu. Ale mělo by v ní být víc zeleniny.

VÍTE, CO JÍ VAŠE DÍTĚ VE ŠKOLE? JAKÉ MÁTE ZKUŠENOSTI S TÍM, JAK SE ŠKOLA STARÁ O ZDRAVOU STRAVU? A CO VŮBEC POVAŽUJETE ZA ZDRAVÉ JÍDLO? Debatujte ZDE

"Zjistili jsme, že je tam více živočišných bílkovin, tedy mnoho masa. Proto doporučíme ministerstvu školství, aby se v jídelnách objevilo i více rostlinných bílkovin a zeleniny," říká hlavní hygienik Michael Vít, který je členem zvláštní pracovní skupiny odborníků, již dal dohromady ministr školství Ondřej Liška. Ta má za úkol sestavit do konce roku zdravější jídelníček.

Dvakrát více bílkovin

Školní jídelny se řídí v sestavování jídelníčků vyhláškou z roku 2005, která je téměř totožná s tou z roku 1993. Ministerstvo školství v ní stanovuje, jaké nutriční hodnoty má mít školní strava – od mateřské školky až po gymnázia. Z nich se pak počítá konkrétní spotřebitelský koš, respektive konkrétní oběd.

 

Čtěte také:

 

"V příslušné vyhlášce jsou vyšší hodnoty bílkovin. Je ale nutné říci, že školní oběd představuje pouze 35 procent z denního přívodu živin. Je-li tato hodnota překročena, neznamená to tedy zásadní problém, obzvláště podíváme-li se na  stravovací zvyklosti našich dětí. Navíc jídelny si samy stěžují, že děti nechtějí jíst luštěniny nebo pohanku, protože na to nejsou z domu zvyklé. Přesto si myslíme, že by se tam více zeleniny mělo objevit," vysvětluje hygienik Vít.

Jen pro srovnání: podle doporučení DACH (Společnosti výživy – německé, rakouské a švýcarské) by děti od deseti do třinácti let měly denně spořádat 35 gramů bílkovin, patnáctileté děti pak od 46 do 60 gramů. Jedenáctiletý český školák má ale doporučenou dávku 55 gramů bílkovin za den a jeho starší spolužák až 68 gramů.

"Právě hodnotami DACH, které jsou doporučením pro středoevropský region, bychom se chtěli inspirovat," popisuje Vít.Debatujte o tom, co jedí děti ve školách. Pošlete nám svůj názor, my ho zveřejníme.

 

 
Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: