skola-trida-zaci-192-128.jpg"Chceme navýšení rozpočtu regionálního školství zhruba o tři miliardy korun. Zaměstnancům škol kvůli vysoké inflace v letošním roce reálně klesly platy," říká šéf školských odborů František Dobšík.

Pokud se nepodaří navýšení rozpočtu vyjednat, chtějí odboráři začít s protesty. "Ještě nemáme přesný plán, jak by to mělo vypadat. Rozhodně ale nechceme nějak vyhrožovat. Stávky by neměly zasáhnout období maturit," podotýká Dobšík.

Kvůli vysoké inflaci se propadly reálné mzdy školských pracovníků. Podle odborů navíc v některých regionech konečný rozpis prostředků na jednotlivé školy neodpovídá slibovanému 2,8procentnímu nárůstu, ale je nižší, pohybuje se kolem 1,5 procenta. Inflace přitom v prvních dvou měsících letošního roku činila 7,5 procenta, v březnu klesla na 7,1 procenta.

Ministerstvo má letos na platy pracovníků regionálního školství a další související odvody zhruba 71 miliard korun, což je přibližně 60 procent celého rozpočtu školství. Ministr školství by učitelům vyšel rád vstříc. "Nechci, aby vládní priorita vzdělávání zůstala pouze prioritou na papíře, ale musí se skutečně odrážet v rozpočtové politice tohoto státu. Uvidíme, jak se mi to podaří vyjednat pro letošní rok. Na ten příští ale chci rozhodně na platy učitelů získat více peněz. Rád bych, aby se netarifní složka platu zvýšila ze současných 10 procent až na 30 procent. A ředitelé škol tak mohli ocenit schopné a dobré učitele," vysvětluje ministr školství.

Zvýšení mezd nevyloučil ani ministr financí Miroslav Kalousek, byl by ale raději, kdyby počkali na zvýšení platů do příštího roku. "Technicky je možné všechno, ale mzdová vyjednávání by se měla týkat spíš roku 2009, na který je rozpočet v přípravě," upozornil Kalousek. Požadavky odborů podpořil minulý týden šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Čtěte více

Nedostatek peněz je problém hlavně pro malé venkovské školy. "Oproti loňskému roku máme nyní na pomůcky o sto tisíc korun méně. Ministerstvo po nás chce, abychom vytvářeli nové vzdělávací metody, učebnice, vzdělávali dále učitele, kde ale na to máme brát?" říká ředitel středočeské Základní školy Úvaly. Ocenit nemůže ani mladé, perspektivní učitele.

"Ty platy jsou tak malé, ani nepokryjí inflaci. Mladí učitelé raději odcházejí jinam a já je nemůžu udržet, protože jim nemůžu ani nabídnou více peněz," vysvětluje Březka. Zda se přidá s učiteli k případné stávce odborářů zatím neví. "Jako venkovská škola máme s rodiči dobré vztahy a chceme jim vyjít vstříc. Trpělivost učitelů má ale své hranice," dodává.

Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání činil loni průměrný příjem učitelů regionálního školství 23.858 korun, o 5,6 procenta více oproti roku 2006. Zaměstnanci v regionálním školství celkově pobírali v průměru 19.842 korun.