zlaty_amos2008_192.jpgV klání o Zlatého Ámose zvítězila učitelka bučovického gymnázia Emílie Kostrbová. "Tento ročník byl výjimečný tím, že všechny tři ceny získal jeden člověk," řekl novinářům po finále ředitel soutěže Slávek Hrzal. Kostrbová uvedla, že hlavní zásluhu na jejím vítězství mají její studenti, které učí český jazyk a dějepis. Řekla, že v Bučovicích i v okolních obcích vylepili plakáty na její podporu. Poděkovala také řediteli gymnázia, který prý ve škole vytváří výbornou atmosféru.

 

Učitelé ze základních i středních škol se v pátek utkali za hlasité podpory svých svěřenců v několika disciplínách. Nejdříve měli napsat vtipnou poznámku o 15 slovech. Ve druhé disciplíně kladli otázky školní tabuli, Janu Ámosi Komenskému, ministru školství Ondřeji Liškovi a moderátorovi Karlu Šípovi.

 

Ministr se zasadí o zlepšení finanční situace učitelů

 

Ministra se například ptali, zda učitelům nebude ministerstvo financovat pilulky na uklidnění nebo na jak dlouho vidí svoji ministerskou kariéru. Jeden z učitelů chtěl také vědět, kolik dostanou pracovníci škol od příštího roku přidáno. Liška jejich dotazy zodpověděl po skončení klání. Slíbil mimo jiné, že se zasadí o to, aby si učitelé finančně polepšili, a že si je vědom toho, že od něho pedagogové očekávají konkrétní výsledky.

 

Dostal pak také otázku, co by dělal, kdyby v letošním ročníku opět zvítězil muž a on s ním musel tančit na Kantorském bále. "Jistě víte, že mně jako zelenému by to nedělalo žádný problém," odpověděl ministr. Na ples se však prý nebude moci dostavit.

 

Drobné problémy dělal soutěžícím třetí úkol, ve kterém organizátoři testovali jejich pozornost. Závěr patřil společnému vystoupení učitelů s žáky. Vítězka si připravila představení, ve kterém ji unesli lidojedi a přišli ji zachránit misionáři z bučovického gymnázia oblečení v krojích. Kostrbovou na konci volné disciplíny dojalo, když ji třída, která ji v soutěži pomáhala, požádala o to, aby se stala její třídní učitelkou.

 

Nové vítězce přišel pogratulovat i učitel chemie Ivan Sedlák, který vyhrál soutěž loni ve věku 80 let.