Akademii věd hrozí v roce 2008 finanční tíseň. Bude záležet na státním rozpočtu, který vláda nakonec přijme. Podle původního záměru měla akademie dostat o miliardu méně než letos. Pokud ale ministr financí Miroslav Kalousek upraví rozpočet tak, aby nedošlo k zásadnímu poškození vědecké infrastruktury, pak by byl rozpočet akademie nižší jen zhruba o 80 milionů než letos. Uvedl to dnes předseda Akademie věd Václav Pačes.

Bez investic v Evropě neobstojíme

Václav Paces.jpgMéně by pak podle Pačese dostala Grantová agentura Akademie věd. Mohla by sice podpořit méně výzkumných projektů, ale dalo by se to unést. "Já si nechci stěžovat, že bychom finančně skomírali, ale my nechceme být průměrem, my skutečně chceme být nadprůměrnou institucí v rámci Evropy, a to se bez investic neobejde," uvedl. Miliardový pokles rozpočtu akademie v roce 2008 by je zřejmě zmrazil.

Pořád se podle Pačese říká, že se zvýší podpora vědy a výzkumu ze státního rozpočtu na 0,7 procenta HDP, což je málo, ale ani to se nenaplňuje. Peníze se nehrnou ani od firem. Firmy v Česku raději podporují sportovní kluby a ne vědecké instituce. Jinak je tomu třebas v Jižní Koreji a také je to znát. Roste tam exkluzivní průmysl a životní úroveň. Evropa a Česko zvlášť budou mít problémy takovým státům konkurovat, dodal.

V diskusi na sněmu podle něj zaznělo, že jediným hodnocením ústavů musí být mezinárodní srovnatelnost. Kdo v mezinárodním měřítku zaostává, pak by s tím měl něco udělat. Akademie se musí stát alespoň evropskou špičkou, uzavřel.
V dokumentech o přístupu ČR k obnovené Lisabonské strategii EU je stanoven cíl dosáhnout do roku 2010 soukromých výdajů na výzkum a vývoj ve výši dvou procent HDP a veřejných výdajů ve výši jednoho procenta HDP. Česko i ostatní nové členské země tohoto cíle těžko dosáhnou. Kdyby chtěla ČR tento cíl splnit, musela by každoročně zvyšovat tyto výdaje o 18 až 22 procent. Tendence je ale zcela opačná.

Premiér slibuje dotace z EU

kalousek_topolanek_172x107.jpgPremiér Mirek Topolánek (ODS) vládě navrhuje, aby stát uvolnil v roce 2008 z rozpočtu na vědu téměř 23 miliard korun, v roce 2009 skoro 25 miliard a v roce 2010 téměř 27 miliard. "Což znamená meziroční nárůsty o sedm až osm procent," řekl dnes předseda vlády při ústních interpelacích ve sněmovně. Snažil se tak rozptýlit obavy z toho, že reforma financí omezí dotace do vědy a výzkumu, a ohrozí tak budoucí prosperitu země. Kabinet by se měl návrhem výdajů na výzkum a vývoj zabývat příští týden ve středu.

Topolánek uvedl, že čísla, o kterých dnes poslance informoval, nezahrnují peníze ze strukturálních fondů EU. Fondy by podle něj měly přinést zhruba dalších 15 miliard ročně.

Kabinet také podle něj podporuje možnost požádat o vrácení DPH v případě výzkumných institucí. "Vláda zachová v rámci daňové reformy podporu firem provádějících výzkum a vývoj z vlastních prostředků. Jde o možnost stoprocentního odečtu výdajů na výzkum a vývoj od základu daně z příjmu," dodal.