Meningoková infekce patří mezi největší strašáky rodičů malých dětí a teenagerů. Onemocnění, které se projevuje vysokými horečkami a bolestmi hlavy, zpočátku připomíná chřipku či angínu, do čtyřiadvaceti hodin ale dokáže usmrtit i zdravého člověka. Loni kvůli ní v České republice zemřelo šest lidí.

V Česku je zatím dostupná vakcína proti čtyřem meningokovým séroskupinám (A,C,W 135 a Y), v blízké době by se na český trh měla dostat očkovací látka také proti nejčastější séroskupině B.

"Nejvyšší nemocnost je v nejmladší věkové skupině do 11 měsíců věku, druhá nejvyšší je u adolescentů od 15 do 19 let," uvedla vedoucí národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Pavla Křížová. U dospívajících je vyšší výskyt spojen s rizikovým chováním, stresem a fyzickým vyčerpáním. Roli může hrát také cestování, střídání kolektivů, pobyt v zakouřených a uzavřených prostorách, na diskotékách a koncertech.

Změní vakcína očkovací kalendář?

Nová vakcína má být zaměřena především na malé děti ve věku od šesti týdnů do třech měsíců věku.

"Osobně jsem ráda, že tato vakcína bude k dispozici. V praxi už jsem se s meningokokovou infekcí setkala a skutečně je to velmi nebezpečné onemocnění, u něhož rozhodují hodiny," konstatovala pražská dětská lékařka Magdaléna Kreimová. Zároveň připustila, že podle informací, které má k dispozici, aplikování vakcíny zasáhne do základního očkovacího schématu dětí.

Invazivním meningokokovým onemocněním, které způsobuje bakterie, onemocnělo loni v Česku 67 lidí, z toho šest zemřelo. "Nástup meningokokového onemocnění může být náhlý a nepředvídatelný, 60 procent pacientů má příznaky méně než 24 hodiny předtím, než se dostanou do nemocnice. I přes včasnou a účinnou léčbu může pacient zemřít," popsal rizika onemocnění předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Cena za dávku: 700 - 900 korun

Onemocnění se projevuje vysokou horečkou, na kterou léky proti horečce nezabírají, dále bolestí hlavy, malátností a drobným prokrvením na kůži. Nejzávažnější formou je meningokoková sepse.
Proti meningokokovému onemocnění skupiny C lze očkovat děti od dvou měsíců věku. Čtyřvalentní vakcína chrání proti séroskupinám A, C, W 135 a Y. Je doporučena dětem od 11 let, mladistvým i dospělým. Letos se očekává doporučení evropské registrace tetravakcíny i pro malé děti od dvou let.

Očkování se zpravidla provádí pouze na vyžádání pacienta nebo rodičů, vakcína není hrazena zdravotními pojišťovnami. Cena jedné dávky se pohybuje od 700 do 900 korun.

Související