Zdálo se, že protestující lékaři mají dobojováno. Ministerstvo zdravotnictví po protestech stáhlo svůj návrh na navýšení přesčasů pro zdravotníky. Premiér Petr Fiala (ODS) pak slíbil vyhovět i dalšímu požadavku lékařů na zvýšení platů. V posledních kolech vyjednávání ale přišel prezident České lékařské komory Milan Kubek s dalším požadavkem – aby měli lékaři výsluhy podobně jako policisté nebo členové armády. Svůj nesouhlas se rozhodl veřejně vyjádřit pneumolog Michal Šotola, který nyní proti Kubkovi připravuje petici a hledá pro ni podporu mezi lékaři.

„Celá ta situace může popudit nezanedbatelnou část společnosti proti zdravotníkům. Vyznění protestu může být takové, že dostali přidáno, a není jim to dost. Je třeba řešit spoustu jiných věcí,“ říká v rozhovoru s HN Šotola, který je primářem I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Napsal jste prezidentu Kubkovi e-mail, v němž ho vyzýváte k rezignaci, pokud nestáhne svůj požadavek na lékařské výsluhy. Co vás k tomu vedlo?

Svého času jsem byl předseda místní organizace Lékařského odborového klubu ČLK a on pravidelně chodil na porady předsedů. Znám tedy pana Kubka osobně a znám i jeho postoje. Vím, že je aktivním prezidentem a snaží se zlepšovat podmínky nemocničních lékařů. 

Protest lékařů jsem podporoval od začátku. Byl příležitostí připravit nějaké skutečné systémové změny, které se mnoho let odkládaly. Nelíbí se mi, že to vyústilo v tohle. Smrsklo se to na to, kdo, kdy a kolik dostane přidáno. A když se přišlo s myšlenkou výsluh, byla to pro mě poslední kapka. Celá ta situace může popudit nezanedbatelnou část společnosti proti zdravotníkům. Vyznění protestu může být takové, že dostali přidáno, a není jim to dost. Je třeba řešit spoustu jiných věcí.

Jaké například?

Administrativní zátěž zdravotníků, rozdělení kompetencí mezi lékaře a zdravotní sestry. S tím souvisí i ohodnocení sester, jejich systém vzdělávání. Síť akutních lůžek. Také elektronizaci zdravotnictví – že pacient prochází systémem a může navštívit několik zdravotnických zařízení a nikde o tom nemáme žádnou informaci. To, že zdravotní pojištění je zároveň daň a není tam nastavený systém bonusů. Aby pacient, který je uvědomělý, to nějakým způsobem poznal nejen na tom, že se mu daří a není obézní, ale i na výši svého pojistného. A na druhé straně ti, kteří to ignorují a kouří nebo pijí alkohol, aby byli motivovaní s tím něco dělat. Těch věcí je řada a úplně to tam zaniklo.

S původním požadavkem na snížení přesčasů jste tedy souhlasil?

S tím jsem souzněl. Podpořil jsem kolegy na klinice a taky jsem podal výpověď z přesčasové práce. Doteď máme vlastně omezený provoz v lůžkovém oddělení a na jipce. Nesouhlasil jsem ale už s tím požadavkem na navýšení platů. Nehledě na to, že ta dohoda, která padla na úrovni vyjednávacího týmu u premiéra, je těžko vymahatelná. Řada radikálněji zaměřených kolegů si nemyslí, že se té dohodě dá věřit. Taky to tak vnímám. Hlavně si ale přeju, aby to už nějakým způsobem skončilo a věděli jsme, co se bude dít dál.

Proč se podle vás začaly ty požadavky nabalovat?

U těch jednání jsem nebyl, takže můžu jen spekulovat. Bylo potřeba udělat nějaké ústupky, protože kdyby se skutečně péče omezila až v takové míře, mělo by to na zdravotnictví velký dopad. A my skutečně nechceme pacienty poškodit. To taky mohla být motivace vyjednávajících, aby ten stav neprodlužovali donekonečna a za každou cenu.

Myslím si, že bylo potřeba přinést hmatatelný a rychlý výsledek. To byla ta novela zákoníku práce, změna vzdělávání neatestovaných lékařů i mechanismus zvýšení odměn zdravotníků. Všechno ostatní pak už ale šlo stranou. A chtít výsluhy mi přijde nepatřičné.

Proč podle vás nejsou výsluhy namístě?

Já jsem obecně proti výsluhám. Formálně mají zatraktivňovat a přinášet nové síly do daného oboru, kde jsou vypláceny. Má to přinést loajalitu zaměstnanců. Ale na druhou stranu to prostě přináší nesmírnou zátěž pro státní rozpočet a pro budoucí generace. Pro ty, kteří výsluhy budou pobírat, to znamená i ztrátu svobody (například nemůžou demonstrovat nebo stávkovat – pozn. red.). Myslím si, že už jsme dostatečně vázáni různými pravidly a povinnostmi, abychom potřebovali nějaké další. Nikdo se mě neptal, jestli si přeju pobírat výsluhy. Nebylo to dřív akcentované jako jeden z hlavních požadavků protestů. Pokud někdo chce výsluhy, může jít k armádě, mají tam řadu špičkových zdravotnických zařízení.

Požadavek na výsluhy nicméně schválili lékaři na svém posledním sjezdu v listopadu.

Ano, byl to původně návrh pana doktora Kubka za okresní sdružení Praha 9. Bylo to schváleno většinou delegátů komory. Formálně je to tedy v pořádku, on je zavázaný závěry posledního sjezdu. Vidím v tom ale chybu i všech nás lékařů, protože velká část z nás činnost komory úplně ignorujeme. Nemáme asi moc čas se tomu věnovat, protože se raději věnujeme práci v odborných společnostech, výuce nebo vlastně i rodině a cestování. Za to, jaké máme vedení komory, si můžeme sami. Do určité míry bych proto chtěl i trochu vyzvat lékaře, kteří se cítí podobně, aby se začali více zajímat o to, co se v komoře i na nižší úrovni děje.

Jaké jste měl zatím reakce od kolegů lékařů?

Jsem skoro pořád v práci, takže se na sociální sítě připojuju nepravidelně a nestihl jsem reakce zhodnotit. Připravil jsem ale text petice, pod niž začnu zítra na plicním kongresu sbírat podpisy.

Je vaším hlavním cílem rezignace Kubka?

Chci, aby zvážil, jestli skutečně požadavek na výsluhy stojí za to. Můj hlavní cíl je, aby to stáhl. Protože to bylo schváleno sněmem, bude třeba to rozhodnutí revokovat. Ale myslím si, že to je v jeho moci. Pokud by to odmítl, budu po něm chtít rezignaci. Je to ale jen výzva řadového člena České lékařské komory.

Jak by se podle vás měla ČLK proměnit?

Myslím si, že by měla směřovat více ke stavovské organizaci, která bude garantovat kvalitu péče, úroveň vzdělání a fungovat skutečně jako zástupce všech lékařů. A měla by se odklonit od takové té odborářské rétoriky. Vyjednávání o těchto tématech by mělo zůstat mezi odbory a komora by měla působit nestranně. Vím, že tu změnu je třeba udělat odspodu, proto chci přitáhnout pozornost lékařů. Nečekám žádnou velkou revoluci, ale aby si představitelé komory uvědomovali, že mají zodpovědnost za to, co navrhují a jak vystupují na veřejnosti.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist