Bývalý ministr financí a zakladatel strany TOP 09 Miroslav Kalousek se nyní rád označuje za politického komentátora. A nutno přiznat, že pálí hlava nehlava. Nešetří babišovskou opozici, ale ani vládu. Ta podle něj zatím jen pokračuje v Babišově populistické politice uplácení voličů. „A kvůli tomu jsme koaliční strany snad nevolili,“ říká Kalousek v rozhovoru pro HN. Řeč je o tom, co má vláda dělat, aby Česko nezbankrotovalo, ale také o trablech TOP 09,  kandidatuře do europarlamentu či o užitečných idiotech Kremlu.

Co vám táhlo hlavou, když jste v televizní debatě s exministryní financí Alenou Schillerovou sepnul ruce ve zbožném gestu a vzhlédl k nebesům?

Samozřejmě jsem si všiml, že ta fotografie koluje na sociálních sítích v různých kolážích. Ale nevím ani, kdy vznikla. Pravděpodobně to bylo ve chvíli, když jsem slyšel něco naprosto nehorázného – a těch nehorázností zaznělo od paní poslankyně Schillerové tolik, že si už přesně nevybavím, při které z nich jsem ruce sepnul.

Která z těch „nehorázností“ byla podle vás největší?

Nejhorší je, že odmítá připustit, že zásadní problém Česka, tedy strukturální rozdíl mezi příjmy a výdaji rozpočtu, způsobila aktivně ona sama. A to tím, že ze zákona o rozpočtové odpovědnosti udělala fakticky zákon o rozpočtové neodpovědnosti. Onen zákon byl konstruován pro špatné časy. V dobrých časech umí přece zodpovědně hospodařit každý, ale ve špatných časech musíte přeskupit priority a stále se chovat přiměřeně odpovědně. Na to byla právě pravidla zákona o rozpočtové odpovědnosti vytvořena. Jenže během roku 2020 se pravidla změnila rovnou dvakrát. To Babišově vládě umožnilo prudce navýšit výdaje a prudce snížit příjmy. To je nejhlubší příčina problému, se kterým se dnešní vláda potýká. Ten problém aktivně způsobilo hnutí ANO. A pokud paní poslankyně Schillerová odmítá připustit, že to byla ona, kdo zvedl závoru rozpočtového populismu, tak je to mimořádná nehoráznost a licoměrnost.

Tak zase pomalu, byl tady přece covid, muselo se udělat něco mimořádného, utrácely všechny země…

Jenže u nás výdaje, které vláda prezentovala jako související s covidem z 90 procent s covidem nesouvisely. Což snadno poznáme z toho, když se podíváme na současný rozpočet. Kdyby tyto výdaje souvisely s covidem, tak by s covidem odezněly. Ale ony zůstaly, protože se z nich staly výdaje povinné! No, a když se podíváme na stranu příjmů, tak je to podobná tragédie. Zrušení superhrubé mzdy způsobilo, že z inkasa daní vypadla částka, která každý rok narůstá, teď už je vysoko nad 100 miliard korun. Původně se tvrdilo, že je to jen na dva roky, ale jak to dopadlo, vidíme. Mimochodem, nikdy jsem nepochopil, proč na téhle nezodpovědnosti de facto spolupracovala ODS.

Jak vidíte výkon současné vlády při konsolidaci rozpočtu?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

O jaké konsolidaci mluvíte? Obrovské zklamání pro mě je, že zatím k žádné konsolidaci nedošlo. Už utekl rok a půl a slib vlády, že zastaví hrozivé zadlužování Česka, není naplněn. Naopak některé mandatorní výdaje narostly. Současná vláda fakticky rok a půl pokračuje v trendu politiky Andreje Babiše, politiky, která je dlouhodobě neudržitelná a škodlivá.

Teď ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) říká, že chce ušetřit 70 miliard. To je podle vás málo?

To, že nyní mluví o konsolidačním balíčku, je jistou nadějí. Počkáme si, co bude předloženo. Jestli to bude skutečně systematické a razantní snižování výdajů, nebo to bude jen kosmetika. Pokud by mělo opravdu jít o snižování deficitu o jedno procento HDP ročně, což pokládám za minimum, tak by se muselo ušetřit 70 miliard tři roky po sobě.

Takže dobrý začátek, ne?

No, právě že ne. Vláda za dobu svého mandátu už zvýšila mandatorní výdaje o 80 miliard. Obrana, platy učitelů, valorizační vzorec na zdravotnictví, mimořádná valorizace důchodů. Takže kdyby teď ušetřila 70 miliard, tak pojde nula od nuly. Nic se nestane. Pokud má být snížen strukturální deficit o jedno procento HDP, tak by se konsolidační balíček měl pohybovat kolem 150 miliard. Pro začátek. Pokud vláda přijde jen se 70 miliardami a to bude všechno, bude to zpráva, že vlastně deficit snížit nechce.

Vy teď navrhujete „tupé plošné škrty“. Co by se mělo tupě plošně škrtnout?

Pokud se vláda letos chce aspoň přiblížit ke schválenému deficitu, tak plošně škrtat na výdajích musí. Tedy měla by snížit výdaje jednotlivých ministerstev, o co to jde. Všem ministerstvům by se mělo škrtnout stejné procento. Kolik přesně, to je otázka, protože to má politické náklady. Ale pokud se neudělá nic, tak se vláda nikdy nemůže dostat na schválený deficit 295 miliard. Bude to spíš 350.

Co říkáte návrhům ministerstva financí na změny v DPH, které mají přinést 30 nebo 40 miliard?

Dnes máme dva největší nepřátele. Inflaci a hrozně rychlé tempo zadlužování. Takže vláda by ve snaze snížit tempo zadlužování měla volit pouze takové nástroje, které nejsou proinflační. A zvýšení DPH je bohužel jasně proinflační. Takže teď bych na DPH nesahal.

A co byste udělal?

Škrty jsou protiinflační. A pokud jde o daně, tak třeba zvýšení daní z příjmů je protiinflační taky.

Takže byste zvedl lidem daň z příjmů?

Na to se musí postupně. Nejdřív vláda musí ukázat, že umí škrtnout 100 miliard. Až pak by měla právo říci: „Vážení občané, problém zadlužení je tak veliký, že škrty nestačí, a prosíme vás, abyste přispěli.“ A mohlo by to být formou zvýšení daně z příjmů nebo některé majetkové daně. Nemusíme ale nic vymýšlet, je to vymyšlené. Stačí, aby se vláda řídila tím, co jí doporučuje NERV. Pod ta doporučení bych se hned podepsal. Jenže teď to vypadá, že si vláda z provázaného návrhu NERV vybírá jako z bonboniéry. Bere si jen bonbony, které jí chutnají. A to může dopadnout tristně. Když každá vládní partaj z pěti bude trvat na finanční obsluze svých vlastních voličů, tak výsledek konsolidace bude smutně parodický.

Říkáte, že Česku hrozí bankrot. Není to přehnané?

Samozřejmě že bankrot není za dveřmi. Ale cesta k němu je přímá a občas dokážeme vymyslet i zkratku.

Moment, máme jedno z nejnižších zadlužení v EU…

No, to máme kvůli tomu, že po 30 let byly i levicové vlády rozpočtově relativně ukázněné. Co bychom dnes dali za to, kdyby vláda Petra Fialy byla tak ukázněná jako vlády ČSSD. Díky tomu celkové zadlužení zatím není katastrofa. Nebezpečný je ale trend, rychlost, s níž se zadlužení zvyšuje. Nemůžeme se konejšit, že startujeme z nízké základny. Naše letadlo letí do skály. Nikdo sice neví, jak je skála daleko, o tom rozhodují finanční trhy a jejich důvěra v Česko jako dlužníka. Ale že letíme do skály, to je jasné. A vláda musí vzít za knipl a nasměrovat letadlo nad skálu. Čím později to udělá, tím bude zatáčka ostřejší – a bude to víc bolet. A když neudělá nic, tak přijde náraz a výbuch.

Přijde mi, že to, co říkáte, je takový pravicový populismus. V roce 2010 se třeba strašilo Řeckem, a žádný bankrot nenastal.

Jaký populismus? Vždyť si to vezměte: Už v roce 2025 jen z úroků dluhu budeme ročně platit 100 miliard korun. To je pětkrát více, než český stát vynakládá na péči o svoji kulturu a památky. Co se stane pak? Buď veřejné služby v Česku budou méně kvalitní, nebo si budeme muset znovu půjčit a spadneme do dluhové spirály. Takže jaké populistické strašení. To, před čím varuji, je prostě realita.

Vy o sobě teď docela rád mluvíte jako o politickém komentátorovi. Takže co je nejlepší a co nejhorší na téhle vládě?

Nejlepší je zahraniční politika. Postoj k válce, k pomoci Ukrajině. Po dlouhé době se za naši vládu nemusím stydět. Nejhorší je rozpočtová politika. Zatím vláda pokračuje v Babišově populismu. Slíbila změnu a ta zatím nenastala. Úplně nejhorší bylo slavných „pět tisíc pro každé dítě“. Bylo to nesmyslné, neefektivní, nic to nepřineslo, jen se některým rodinám přidalo na zahraniční dovolenou. Stálo to devět miliard. Na první pohled to sice není moc, ale šlo o hrozný signál do společnosti. Bylo to krátce poté, co Fiala začal vládnout, a místo aby vláda ukázala, že přináší změnu, že začne zodpovědně hospodařit, tak pětitisícovkou řekla: „Jedeme dál v politice nakupování voličů, nic se nemění.“

Jak si podle vás vede „vaše“ TOP 09? Podle mě preference kolem tří čtyř procent jsou opravdu nic moc.

Nebývá zvykem, aby takové věci bývalý předseda komentoval.

No, ale vy teď o sobě říkáte, že jste politický komentátor.

Já vím, ale má to svoje limity. TOP 09 je součástí vlády a v zásadě pro ni platí to, co říkám o vládě jako celku. Topce vyčítám, že je málo aktivní v otázkách rozpočtové odpovědnosti. Nebo lépe řečeno jsem si vlastně ani nevšiml, že by vůbec nějak aktivní byla. Přitom to byl faktický důvod, proč byla založena.

A má ještě smysl existence TOP 09?

Ano, má spoustu členů, má voliče. Já musím respektovat právo vedení strany rezignovat na jeden z programových pilířů. Ale také mám právo říci, že se mi to nelíbí.

Z předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové se stal terč lidí, kterým se někdy říká dezoláti. Používáte ten termín?

Ne. Nemám rád termíny jako dezoláti, chcimírové… Chápu sice, že to je nějaké zjednodušení a funguje na sociálních sítích. Ale mezi lidmi, o kterých je řeč, jsou obrovské rozdíly. Někteří jsou Putinovou pátou kolonou aktivně, řada jiných však patří jen mezi užitečné idioty. Nemá smysl házet je do jednoho pytle.

A proč si vybrali jako terč zrovna Pekarovou Adamovou?

Z nějakého důvodu je dráždí. A musím říci, že v tomto ohledu má moji podporu, protože na ni skutečně útočí spodina společnosti.

Nyní se na Václavském náměstí i jinde demonstruje pod hlavičkou „Česko proti bídě“. Je v Česku bída?

Samozřejmě že není. Inflaci máme proto, že mezi lidmi je mnohem více peněz, než by mělo být, takže u nás může těžko být bída. V zásadě jsme nikdy z hlediska konzumu nežili v blahobytnější společnosti než dnes.

Ale demonstranti si asi připadají, že žijí v bídě, jinak by na ty demonstrace nechodili…

Myslím, že mají strach, že do bídy upadnou. A u řady z nich obavu chápu. Rostou životní náklady, peníze ztrácejí na hodnotě. Důchodci, kteří si celý život šetřili, zjišťují, že jim úspory z 25 procent sežrala inflace. Takže obava o budoucnost je logická. Tuhle obavu však zneužívají obchodníci se strachem a Putinova pátá kolona, přičemž lidem, kteří se bojí reálně, nenabízejí vůbec žádné řešení.

K obrazu doby patří i to, že se u nás začala objevovat hnutí za svobodu slova, která je prý ohrožena. Za jedním z těchto hnutí stojí třeba autor počítačových her Vávra nebo senátorka Zwyrtek Hamplová. Jak to vnímáte?

Kdybychom neměli svobodu slova, tak by tady přece nemohlo být hnutí za svobodu slova. Stát by to nepřipustil. Existence těchto spolků a to, že mají možnost říkat, co si myslí, je tím nejlepším důkazem nepravdy, kterou hlásají. Všichni bychom si měli uvědomit, že dávno předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu, jsme byli terčem masivní dezinformační války. Řetězové e-maily se řídí z Petrohradu, řada dezinformačních serverů byla přímo či nepřímo pod ruským vlivem. Dezinformace byly do naší veřejnosti pumpovány v zájmu agresora. Každá země, která je terčem takového útoku agresivního státu, se musí efektivním způsobem bránit. Takže blokace některých webů a to, že některým lidem zakážeme provozovat média, protože fakticky jde o vojáky, kteří v hybridní válce bojují proti Česku, přece není omezování svobody slova.

Patří například organizace SOS projevu, která pořádá i veřejná slyšení ve sněmovně, mezi užitečné idioty?

Doufám, že to jsou jen užiteční idioti. Mohlo by to být i horší.

Když sledujete nynější společensko-politickou situaci, myslíte si, že se Andrej Babiš vrátí do Strakovy akademie jako premiér?

Je to reálná hrozba, jíž se děsím. Když vládě vyčítám nezodpovědnou rozpočtovou politiku, tak často slyším, že se tak chová proto, aby se Babiš nevrátil. Odpovídám na to: No jo, ale my jsme vás všichni volili s tím, že uděláte nepopulární opatření. A teď si představte, že neuděláte buď nic, nebo jenom nějaké kosmetické změny, protože se bojíte návratu Babiše, a on se stejně vrátí. Není lepší udělat kus poctivé práce pro zemi a budoucnost?

Co teď vlastně děláte?

Jsem místopředseda správní rady VZP, to s poctivou přípravou zabere tak 40 hodin měsíčně. To by mě samozřejmě neuživilo. Takže mám zaměstnání, pracuju pro jednu finanční společnost. Jméno ale neřeknu, nezlobte se.

Co vaše kandidatura do europarlamentu?

Já o tom nerad mluvím. Vzniklo to celé tak, že jsem někde řekl, že bych europarlamentu dal přednost před kandidaturou do Senátu. To však neznamená, že budu někam kandidovat. Vyloučit to nemohu, ale nebudu se někam tlačit za každou cenu. Má to spoustu limitů.

Jakých?

To vlastně ještě ani nemám promyšlené.

Bylo by to za TOP 09?

Určitě by to nebylo na libovolné kandidátce. To je všechno, co na tohle téma řeknu.

Tak to uzavřeme jinak. Jak moc vám chybí politika?

Velmi. Stýská se mi po ní. Ale to, co se teď praktikuje, nepokládám za plnohodnotnou politiku. Nejde už o souboj idejí a argumentů, jen o souboj marketingu a hesel. A po tom se mi opravdu nestýská.