Přes 100 let je to uzavřený areál, který slouží jako výletní sídlo českých prezidentů. Prohlédnout si v Lánech lze jen zámecký park, samotný zámek s obří oborou jsou přístupné naprosto výjimečně. Nově zvolená hlava státu Petr Pavel to chce změnit. V rozhovoru pro HN například řekl, že by se mu líbila myšlenka prohlídkového okruhu s pokoji věnovanými jednotlivým prezidentům.

Ti v zámku pobývají od dob Tomáše Garrigua Masaryka a roku 1921, kdy nově vzniklá republika zakoupila areál od Fürstenberků. Někteří prezidenti zde tráví času méně, jiní – jako třeba Miloš Zeman – si místo oblíbili natolik, že zde přebývají po většinu roku. To Pavel neplánuje – a i proto by byl rád, kdyby se areál otevřel turistům.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Myslím, že je příliš velký luxus, aby tak velká obora s hodnotným přírodním fondem a krásný zámek byly po většinu roku blokované, protože se tam občas může přijet podívat prezident. Mělo by to být používané mnohem víc,“ říká Pavel. Nápad se zamlouvá i starostovi obce Ernestu Kosárovi. „Otevření zámku bychom uvítali. Procházet se pracovnami, ve kterých působil Masaryk, je zážitek. Hned na vás dýchne atmosféra té doby,“ popisuje Kosár, podle něhož je obec na turisty připravená.

„Jsme na ně zvyklí. Je tady dobré zázemí, máme tu restaurace, parkoviště. Už teď k nám jezdí dost lidí podívat se na Masarykův hrob, máme tady i krásné muzeum TGM,“ láká starosta do dvoutisícové středočeské obce nacházející se mezi Kladnem a Rakovníkem, zhruba 40 kilometrů od centra Prahy.

Zámek je však otevřený jen výjimečně. A když se tak stane, je podle Kosára zájem obrovský. Stálé zpřístupnění památky by tak obci pomohlo v dalším rozvoji. „Když bylo naposledy v zámku – po čtyřech letech na tři dny – otevřeno, přijely tisíce lidí,“ vzpomíná starosta. Že je prohlídka objektu výjimečná událost, přikyvuje i Pavel, který přiznává, že na zámku dosud nikdy nebyl.

„Obec Lány s Masarykovým hrobem a muzeem jsem samozřejmě navštívil. Ale zámek ani oboru jsem bohužel dosud neměl příležitost navštívit,“ dodává prezident.

Zatímco na otevření zámku se zvolená hlava státu s vedením obce shodnou, ohledně obory už je to složitější. „Obec je v názorech, zda ji otevřít, rozdělená na poloviny. Hodně lidí má obavy, aby se tím nepoškodil unikátní přírodní fond,“ přiznává Kosár.

Na sociálních sítích už se také rozvířila diskuse, že by bylo nejlepší areál – o který se stará příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky nazvaná Lesní správa Lány – převést pod jinou organizaci. Podnětem jsou četné kauzy kolem Lesní správy Lány a jejího bývalého ředitele Miloše Baláka, odsouzeného za manipulaci veřejných zakázek.

Nápadů zaznívá dost. Například bývalý ministr financí a dodnes vlivná postava TOP 09, byť už je mimo velkou politiku, Miroslav Kalousek, by uvažoval o převodu Lesní správy Lány pod některý ze státních podniků – Lesy ČR nebo Vojenské lesy a statky ČR. „Nikdy jsem nepochopil, proč se má Kancelář prezidenta republiky starat o les v majetku státu. Převod by jistě zajistil lepší správu lesa a zbavil kancelář nesystémové zátěže,“ uvádí Kalousek na svém twitterovém účtu.

Podle senátorky za příslušný obvod Kladno Adély Šípové (Piráti) by dobrou cestou bylo svěření obory do správy univerzity, jako je tomu například ve Křtinách. „Tím by obora plnila hned několik cílů, které jsou obecně ve veřejném zájmu. Správa lesa, hospodaření ve spojení s výzkumem, vzděláváním a osvětou. S cílem posilování biodiverzity v tomto cenném území,“ říká Šípová, podle níž by tak Lánská obora mohla fungovat jako školní lesní podnik a tato varianta by v konečném důsledku posílila i turismus.

Podle nezávislého lesního poradce Aleše Erbera jsou však podobné úvahy „naprostý nesmysl“.„Kdo jiný než prezidentská kancelář by měl ukázat, jak se dá skloubit řádné hospodaření s důrazem na turistický ruch a s ochranou přírody s využitím nových vědeckých poznatků – a reprezentovat tak i svůj přístup spravovaného území k politickým návštěvám z celého světa,“ nabádá Erber. 

„V těchto dnech jsem opět zaznamenal snahy různých lobbistických skupin, aby ovládaly co největší území a měly přímý či nepřímý vliv na dané území a mohly z něj profitovat. To, že se někteří lidé v minulosti snažili udělat si z obory dojnou krávu, by ale rozhodně nemělo být důvodem, aby se tím prezident nechal ovlivnit,“ dodává Erber. A upozorňuje na to, že Lesní správa Lány má od ledna nového ředitele, Pavla Rusa. Ten má dostat možnost sestavit si svůj nejbližší tým a vést Lesní správu Lány.

Erber by se nebránil ani zpřístupnění části obory. „Samozřejmě, chov zvěře v oboře má svoje náležitosti, je potřeba, aby tam zvěř měla klid. Ale nevidím důvod, proč by část neměla být otevřená veřejnosti,“ říká Erber.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.