Oslavy nového roku tradičně provázejí také improvizované silvestrovské ohňostroje. Barevné dělbuchy na obloze jsou ale toxické a také plaší zvířata. Vystresované labutě například v minulosti narážely do mostů v hlavním městě, z ran se třesou i domácí mazlíčci. Z prodejní nabídky Billy proto letos zmizelo na 20 druhů zábavní pyrotechniky, jako jsou kompaktní ohňostroje, vulkány, římské svíce nebo také bouchací kuličky.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Jedná se o výrobky, které škodí především svými hlasitými akustickými efekty,“ řekla mluvčí řetězce Dana Bratánková s tím, že jde o dlouhodobou politiku společnosti a nebylo to na popud zákazníků. „Nejen během novoročních oslav jsou to právě zvířata, kdo kvůli zábavní pyrotechnice strádají nejvíce. Jako maloobchodní řetězec snižujeme vyřazením pyrotechniky ze své nabídky její dostupnost, a tím pádem pomáháme k tomu, aby se její používání tlumilo.“

Prodej zábavní pyrotechniky se prakticky soustředil do období konce roku a spojené jsou s tím i vysoké tržby. Celkově na českém trhu dosahují každý rok odhadem až miliardu korun a poptávka je zejména během vánočních svátků vysoká. „Billa v souvislosti s tímto krokem přišla o obrat v řádu nižších desítek milionů korun,“ vyčíslila Bratánková. 

Podobná rozhodnutí jsou podle vědců prvním krokem ke změně. Ohňostroje a jejich následné zplodiny jsou vysoce toxické, jak vysvětlují v rozhovoru pro HN Petr Klusoň a Martin Pivonkovský z Akademie věd. V Česku se během silvestrovských oslav, podle jejich odhadů vypočtených na základě dat z prodeje a obsahu látek v raketách, dostane do ovzduší na 12 tun hořčíku, 10,5 tuny barya nebo necelá tuna titanu a půl tuny mědi. 

„To je koktejl, který by se jinak v ovzduší vůbec nevyskytoval, kdyby se do něj nedostal se zdánlivě neškodnými světlicemi a další zábavní pyrotechnikou. Ohňostrojový smog ale obsahuje velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem,“ vysvětluje mimo jiné Klusoň v rozhovoru. Koncentrace a množství nebezpečných látek obsažených ve smogu zasáhne prakticky každý orgán v těle. K tomu má dopady i na životní prostředí. 

„Jde o lukrativní byznys, kdy jsou výrobní náklady velmi nízké a zisky vysoké. Nijak se ale nemonitorují dopady ani v Česku, ani v Evropské unii. A to mluvíme o zhruba pěti milionech raket jen u nás, globálně je to ale mnohem více. Uvádí se, že v Indii a Číně odpaluje ohňostroj na 80 procent populace,“ upozorňuje Klusoň. 

Pyrotechniku nekoupíte v hobby marketech Hornbach či Bauhaus, které se tak rozhodly už před dvěma lety. Mezi obchodními řetězci patří Billa mezi první a další se k ní v Česku zatím nepřidaly. Do sortimentu více zařazují takzvanou tichou pyrotechniku a soustředí její prodej jen na konec roku.

„Pro řadu zákazníků je tato tradiční forma oslav stále důležitá. Radikální a náhlé ukončení prodeje zábavní pyrotechniky neplánujeme,“ uvedl mluvčí Penny Market Tomáš Kubík, podle kterého si však firma uvědomuje, že odpalování dělbuchů je pro zvířata stresující. „I v letošním roce proto apelujeme na zákazníky, aby nákup zábavní pyrotechniky zvážili, případně využili takzvanou tichou variantu, kterou již několik let zařazujeme do naší nabídky.“ 

V podobném duchu postupují i další obchodní řetězce, jako je Kaufland či Lidl. Ten letos zakázal před prodejnami, které vlastní, prodávat živé kapry. V posledních letech ale podle některých obchodníků zájem o zábavní pyrotechniku ke konci roku klesá. Podle mluvčí Mall.cz Pavly Hobíkové se v tom odrazila pandemická opatření a také čím dál častější omezení ze strany měst a obcí.

„Na kusy nejprodávanější jsou v této kategorii prskavky a různé bouchací kuličky. Dlouhodobě nejprodávanější jsou v závěru roku kompaktní baterie, ze kterých na jedno zapálení vylétne větší množství světlic. Oblíbené jsou také silnější petardy. Zákazníci nejčastěji pořizují barevné ohňostroje od 300 do 800 korun,“ vypočítává Hobíková. Mall.cz, který zábavní pyrotechniku přímo neprodává, ale zákazníci ji na stránkách najdou přes partnerské obchodníky. 

Na prodejce se obrací také ministerstvo zemědělství, aby sortiment vyřadili z prodeje, nebo aspoň nabízeli ten méně hlučný. Žádná legislativa je k omezení nebo ukončení prodeje nenutí. „Resort opakovaně apeluje na města a obce, aby zvážily možnost regulace pořádání ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky prostřednictvím vyhlášek,“ říká mluvčí Vojtěch Bílý s odkazem na Prahu, která novoroční ohňostroj od roku 2020 nedělá. 

Show konce roku bývá v posledních letech více spojovaná s plašením zvířat než s toxickými výpary. Zatímco vliv na hospodářská a zájmově chovaná zvířata je znám, u volně žijících zvířat se negativní vlivy používání pyrotechniky těžko prokazují, i když se jimi už zabývala řada studií. „Rakety se odpalují především za tmy, takže především ptáci vyplašení záblesky, výbuchy a dalšími zvuky vzlétají, a protože se ve tmě špatně orientují, narážejí často na různé překážky, jako jsou stromy, zdi, skleněné tabule nebo dráty,“ dodává Bílý. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.