Jako naprosto bezohledné lze popsat chování neznámého muže, který bránil sanitce převážející pacienta na dýchacím přístroji v cestě Prahou. Přestože slyšel její houkání, vstoupil do vozovky, nevzrušeně pokračoval v chůzi a posádce vozu ještě ukázal vztyčený prostředník. Záznam jeho arogance vidělo na facebookové stránce Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje během několika dní přibližně 340 tisíc lidí, více než tři tisíce z nich pak půlminutové video i dále sdíleli. 

Policie vzápětí oznámila, že se bude incidentem zabývat. Ani po třech týdnech však totožnost muže nezná. A ani nemůže zveřejnit fotografii s běžnou výzvou, zda jej někdo pozná. Podle mluvčího pražského ředitelství policie Jana Rybanského jde totiž maximálně o přestupek, nikoliv o trestný čin. „Ochrana osobnosti stojí výše než přestupek, takže tu osobu nemůžeme dát do pátrání,“ vysvětlil mluvčí.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Rybanský navíc připouští, že to, že se muž dopustil přestupku, není ještě zcela jisté. Prokázat by to muselo přestupkové řízení, v němž by měl možnost se hájit. „Pokud bychom ho ztotožnili, mohli bychom zjistit, proč neumožnil průjezd sanitce. Mohl mít nějakou zdravotní komplikaci, třeba naslouchátko. Pokud uvede skutečnosti, které ho zbavují viny, tak se žádného přestupku dopustit nemusel,“ dodává mluvčí, který zároveň připouští, že vztyčený prostředníček může muži obranu komplikovat.

„Pokud by se ozval někdo, koho by to pohoršovalo, tak bychom se mohli bavit o přestupku proti veřejnému pořádku nebo občanskému soužití,“ poukázal Rybanský. Také by mohlo jít o přestupek v dopravě, protože muž nešel po přechodu, nýbrž vstoupil do dráhy tramvaje, dodal.

Podle advokáta Tomáše Nahodila, který se specializuje na přestupkové a správní právo, by se rovněž mohlo jednat o přestupek na úseku zdravotnictví. „Toho se dopustí ten, kdo úmyslně zmaří, ztíží nebo ohrozí poskytnutí zdravotní služby, jíž se rozumí i zdravotnická záchranná a dopravní služba. Takže třeba i rychlá přeprava pacientů, krve či zemřelých dárců,“ uvedl Nahodil s tím, že za tento přestupek lze uložit pokutu až sto tisíc korun.

Nechtěla jsem způsobit lynč

Policie sice fotografii s výzvou o zjištění totožnosti nemůže zveřejnit, do akce přesto mohou nastoupit lidé, kteří muže na záběru poznají. Nebudou to ale mít jednoduché. Na záběru, který zveřejnila záchranka, mu totiž není vidět do obličeje. Většinu doby je zabírán zezadu, a když se pak na sanitku otočí a něco říká, má rozmazaný obličej. Šedým kolečkem jej zakryla správkyně facebookových stránek záchranky.

„Nechtěla jsem způsobit mediální lynč. Očekávala jsem, že by přišel,“ říká mluvčí středočeské záchranky Monika Nováková, jež také sociální sítě záchranky spravuje.

Incident podle ní nebyl závažný a život pacienta neohrozil. „Došlo ke zdržení jen o pár sekund. Zveřejněním jsme hlavně chtěli apelovat na lidi, aby byli ohleduplní. Takové věci by se dít neměly,“ vysvětluje. Video navíc nenatočila sama záchranka, ale dopravce Trans Hospital, s nímž spolupracují.

Podobu bělovlasého muže lze ale přesto dohledat. Dopravce totiž celé video zveřejnil také ve své uzamčené skupině na Facebooku, a to v neupravené podobě. A někteří členové skupiny udělali print-screen jeho obličeje, který následně umístili na veřejně přístupných stránkách.

Ten pes je moc levný

Není to první případ, kdy policie odmítla zveřejnit podobu zjevného pachatele. HN již popsaly případ důchodkyně, které někdo ukradl psa. Ač vše zaznamenala bezpečnostní kamera, policie odmítla záběry zveřejnit, protože patnáct let starý pes byl prý „moc levný“. Způsobená škoda tak prý nepřekročila hranici pět tisíc korun, ač podle právníků mohl mít pes pro ženu mnohem větší hodnotu.

Až poté, co na případ HN upozornily, policie svůj pohled přehodnotila. „Přepočítala“ pak cenu psa, došla k tomu, že případ překročil hranici přestupku, a portrét pachatele po více než měsíci zveřejnila. Psa se jí už nicméně najít nepodařilo.