Státní pomoc domácnostem s drahými energiemi získala v takzvaném úsporném tarifu konkrétní podobu. Po jednohlasném schválení novely energetického zákona sněmovnou vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu modelové příklady, které ukazují, na jak vysoké příspěvky by mohli lidé dosáhnout. Nejvíce získá od státu domácnost, kde se topí elektřinou a na plynu vaří a ohřívá jím vodu.

Na příspěvek plánuje vláda dát 27 miliard korun, další 3,6 miliardy pak půjde společným plynovým kotelnám. „Úsporný tarif je takový nákladní vozík. Dá se do něj naložit pomoc a rozvést mezi domácnosti,“ komentoval schválení úsporného tarifu ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN).

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Náklad v pomyslném vozíku bude záležet na tom, jaké energie a na co domácnost využívá. Například domácnost, kde elektřinou jenom svítí, dosáhne na slevu 1250 korun. Pokud ale na elektřině i vaří ušetří 3400 korun. Jestliže domácnost používá elektřinu i na topení, získá slevu 8250 korun.

Podobné je to u plynu. Kdo na něm vaří, získá slevu 250 korun. Ohřev vody přinese úsporu 3300 korun a topení 10 250 korun. Slevy na plyn a elektřinu se sčítají. 

Součástí pomoci budou i slevy na obnovitelné zdroje, které podle využití energií činí řádově tisíce korun. Nejvyšší částku, tedy 16 300 korun, získá domácnost, která topí elektřinou, ale k vaření a ohřevu vody používá plyn.

Jedná se však o modelové příklady. Definitivní podobu dá podpoře až vláda svým nařízením. Lze však předpokládat, že se přesné podmínky, které hodlá kabinet oznámit v srpnu, od modelových příkladů příliš lišit nebudou.

Prakticky bude podpora vypadat tak, že se do faktury zákazníka za elektřinu nebo plyn promítne příspěvek, tedy sleva, kterou stát poskytne ze státního rozpočtu přes operátora trhu obchodníkovi. Tento obchodník s plynem či elektřinou příspěvek započte ve prospěch zákazníka, a to v zálohách nebo ve faktuře za konečnou spotřebu.

Příspěvek bude automatický. Naopak o příspěvek na teplo budou muset družstva a společenství vlastníků požádat. Bude se to týkat zmíněného tepla z centrálního zásobování nebo tepla z domovních kotelen.

Obchodníci už s vykazováním slev svým zákazníkům počítají. „Už se na to v posledních dnech připravujeme a postupně se na to chystáme,“ říká mluvčí energetické společnosti innogy Martin Chalupský.

Podle něj půjde o „obrovskou akci“, která si svým rozsahem nezadá ani s nedávnými změnami kolem takzvaných dodavatelů poslední instance. Naráží tak na dění poté, co loni v říjnu skončila společnost Bohemia Energy a statisíce domácností musely během krátké doby změnit svého dodavatele elektřiny a plynu.

„Rádi bychom, aby informace od vlády byly co nejdříve. Čím dříve je dostaneme, tím snáze vše stihneme do začátku topné sezony,“ dodal Chalupský s tím, že jen u společnosti innogy se jedná asi o 1,7 milionu klientů.