Je to až nečesky operativní. „Zavolají Ukrajinci, že jim po Kyjevě pobíhají další skupiny ruských diverzantů a že k jejich odhalování potřebují víc prostředků na noční vidění. My je rychle nakoupíme a obratem je pošleme,“ popisuje náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný. Nemluví o masivní zbrojní pomoci ze státních peněz, o které bude ještě řeč. Ale o tom, jak se nakládá s prostředky ze sbírky pro ukrajinskou armádu, kterou organizuje ukrajinská ambasáda v Praze ve spolupráci s ministerstvem obrany. Sbírka je světovým unikátem a Češi do ní poslali už sedm set milionů korun.

I když Česko podobu zbrojní pomoci oficiálně nezveřejňuje, je jasné, že ze sbírky se nenakupují jen noktovizory, helmy a neprůstřelné vesty. Ale i těžší zbraně, například protitankové střely. Ukrajinská armáda zveřejnila na Twitteru fotografie, ze kterých je to jasně patrné.

„Ano, RPG, ještě teplé z výroby,“ glosoval to plukovník Ivo Zelinka z výsadkového pluku Armády České republiky. Různé typy protitankových zbraní se pořizují už za deset až dvacet tisíc korun, takže za tuto částku si může vlastně kdokoli „koupit“ zničení ruského tanku. I když, jak dokazují záběry z bojiště, někdy je potřeba zásahů více. Nakupují se i pokročilejší systémy – ekvivalenty střel Javelin či britských NLAW, ty přijdou už na tři sta tisíc korun. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Operativnost dodávek zbraní pro Ukrajinu je možná díky dohodě s českými zbrojovkami. „Už v lednu, kdy se situace začala vyostřovat, jsme začali připravovat seznam toho, co by mohli Ukrajinci potřebovat. Zbrojovky se na to připravily, reagují ze dne na den. Můžeme tak posílat to, co je zrovna na frontě nejvíce potřeba. A využívat díky tomu jak peníze z rozpočtu, tak z občanské sbírky,“ říká Tomáš Kopečný.

Peníze jsou skutečně jediným limitem, což potvrzuje i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis: „Problém s nákupy zbraní nemáme, Česko má dostatečný počet zbraní i dalšího materiálu, který potřebujeme, takže záleží hlavně na financích. Podařilo se nám ze sbírky získat skoro 700 milionů korun, které už jsme skoro všechny utratili.“

Poté, co se skrze globální média „rozkřiklo“, že existuje možnost posílat peníze ze soukromých zdrojů, které využilo už sto tisíc Čechů, začali se hlásit i zájemci ze zahraničí. „Otevřeli jsme i dolarový účet, začínají se scházet slušné částky,“ říká Tomáš Kopečný. Česko se tak může stát „hubem“ pro rychlou a operativní pomoc bojující Ukrajině ze soukromých zdrojů z celého světa. 

Pokud jde o celkovou strukturu české vojenské pomoci: naše země zatím vyčlenila na pomoc z rozpočtu přes miliardu korun. Jde jednak o přebytky z armádních skladů, pak zásoby zbrojních firem a také o materiál, který se shání ve spolupráci se zahraničními partnery. „Dokonce nám nabízejí munici i české střelecké kluby a i myslivci. Náboje do brokovnic sice úplně nevyužijeme, ale ochota pomoci je obdivuhodná,“ říká náměstek Kopečný.  Svědčí o tom především peníze ze zmiňované sbírky. Za bezmála sedm set milionů korun byly nakoupeny například pušky, pistole, samopaly, munice včetně protiletecké a dělostřelecké. 

„Posíláme ale samozřejmě i ‚větší‘ věci,“ řekla HN ministryně obrany Jana Černochová. Z neoficiálních informací vyplývá, že jde kromě už zmíněných protitankových střel RPG i o systémy protiletadlové obrany, a dokonce i o těžkou obrněnou techniku. 

A co například letadla? „Tam je problém s použitelností v boji. U nás se vyrábí pouze cvičné stroje, nepoužitelné pro vzdušné souboje, maximálně teoreticky na podporu pozemních operací,“ uvažuje Tomáš Kopečný.

Podle informací HN se ovšem nyní jedná i o vrtulnících, ale po zkušenostech s neúspěšným transferem polských MiGů 29 (jde o původně stroje české armády, které jsme vyměnili za vrtulníky Sokol) zatím situace není zcela jasná. Ve hře jsou i zahraniční partneři, a zástupci ministerstva obrany nechtějí ani neoficiálně nic bližšího naznačovat. 

Pomoc ukrajinské armádě se v každém případě neustále rozvíjí a podle dostupných informací Česko pomáhá výrazně více, než by odpovídalo velikosti a ekonomické váze země. 

Kolik stojí jednotlivé zbraně:

Kolik stojí zbraně. Sbírka na vyzbrojení Ukrajiny.