„Deky, deky,“ křičí jeden člověk za druhým v lidském řetězu. Je středa odpoledne a na pražském Smíchovském nádraží nakládají dobrovolníci do vlaku humanitární pomoc, která za chvíli vyrazí na ukrajinské hranice. Všude kolem jsou papírové krabice. Někdo je podává, jiný je balí anebo lepí zpět ty, které se roztrhly. Vládne tu menší chaos, přesto se zhruba padesátka lidí usmívá.

Materiálem, který pomůže přežít lidem ve válce, přišli naložit celý vlak. Spacáky, deky, ručníky, dětské oblečení, hygienické potřeby, elektronika, ale i stelivo pro kočky nebo psí granule. Vagony se postupně plní. Někteří dárci přivezli krabic plnou dodávkou, jiní donesli třeba jen pár tašek. „Nemyslela jsem si, že začne jezdit tolik dodávek a že se bude ozývat tolik lidí, kteří chtějí pomoct,“ vypráví dobrovolnice Lucie Abigail Kopelentová. Je jednou z těch, kteří materiální sbírku pomáhali zařizovat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Skupina brněnských nadšenců se rozhodla zorganizovat pomoc hned po vypuknutí války. Zkušenosti s vypravováním vlaků už měli, před třemi lety totiž začali provozovat zážitkové jízdy pod názvem Vlakfest. Ve starých vagonech pořádají pojízdné festivaly nebo výlety po Čechách, v krizových situacích ale také pomáhají. Samozřejmě ve vlaku.

Tentokrát je ale místo oblíbené bujaré silvestrovské výpravy cílem válkou postižená Ukrajina. Jedním směrem veze vlak humanitární pomoc, zpátky pak chtějí dobrovolníci přivézt do Česka lidi utíkající před ruskými bombami.

Souprava má sedm vagonů, všechny s historií sahající hluboko do 70. a 80. let minulého století. Uvnitř jsou lůžková kupé s červenými koženými sedačkami, interiér je starý, ošuntělý. Toalety nemají tekoucí vodu. „Je to tak trochu punk. Tohle v normálním vlaku nezažiješ,“ přiznává vedoucí technik Michal Hrubeš. Balené vody a pozitivní nálady je však ve vlaku dostatek. Celá akce na Smíchovském nádraží končí potleskem všech dobrovolníků a provoláním hesla: „Sláva Ukrajině!“

Kdo organizuje humanitární vlak na Ukrajinu?

Vagony vypravila iniciativa Železnice pomáhá. Ta zmobilizovala stovky dobrovolníků, kteří pomáhají finančně nebo přicházejí přímo na místo sbírky a společně třídí, organizují a nakládají věci do vagonů. Kvůli lepší organizaci se na nádraží střídají na směny. Rozpis mají vypsaný ve sdílené excelové tabulce, zapojit se může každý, kdo chce pomáhat. Na místě pak koordinuje dobrovolnice Kateřina Koutná, někdy také Sára Fojtů. „Elektronika a zdravotnický materiál doleva. Oblečení a deky vpravo,“ dirigují nahlas skupinu.

Původním záměrem bylo naložení jednoho vlaku. Zájemců o darování materiální pomoci ale postupně přibývalo, proto se skupina rozhodla najít prostor blízko nádraží pro uskladnění věci, které lidé do sbírky přinesou. Správa železnic proto propůjčila prostor bývalého kadeřnictví na Smíchovském nádraží. Právě sem teď mohou lidé nosit humanitární pomoc. Vlaky Gepard Express podnikatele Alberta Fikáčka vypravují organizátoři zatím stále. Lokomotivu i se strojvedoucím poskytla společnost Arriva.

Je pět odpoledne, vlak má vyrazit za chvíli. Nakládají se ale ještě poslední krabice a nakonec se letité vagony pohnou až o hodinu a pět minut později. Ve vlaku jsou pouze čtyři lidi. Strojvedoucí, průvodčí a dva technici. Ti jsou kvůli možným poruchám nebo komplikacím neustále ve střehu.

Ve 21:20 přijíždíme do České Třebové. Zastávka je kvůli zpoždění jen rychlá. Do posledních volných kupé nakládají dobrovolníci okny desítky zabalených matrací v rolích a pytlů s oblečením. Stihnou to bleskově do pár minut. „Díky moc lidi, to jsem fakt nečekal, že to bude takhle rychlý,“ přiznává technik vlaku a má radost, že vlak nenabere kvůli zastávce další zpoždění. I punk má přece jen svá pravidla. Pak už zazní potlesk od přítomných a píšťalka průvodčího. Pokračuje se dál.

Kolem půl druhé ráno staví vlak v Bohumíně. Čeká tu dalších zhruba padesát ostravských dobrovolníků. Vydrželi na nádraží v mrazivém počasí i přesto, že plánovaný příjezd byl už o půlnoci. Ochotně nakládají do vlaku další stovky balíků. Jednou z dobrovolnic je studentka marketingu Nicolette Havlová. „Studuju v anglickém Liverpoolu. Přijela jsem odtamtud 25. února v devět hodin ráno a hned jsem začala pomáhat. Říkala jsem si, že nemůžu jen sedět doma a nic s tím nedělat. S kamarádkou jsme založily sbírku v Ostravě pod hlavičkou Železnice pomáhá a den nato jsem jela do ukrajinského Čopu, kde jsme vyložili dvanáct vagonů materiálů a zpátky se vezlo 400 lidí. Dnes jedu znova, tentokrát do Mostysky. Za pět dní jsem naspala asi 10 hodin,“ vypráví Nicolette.

Bohumín, humanitární pomoc pro Ukrajinu
Dobrovolníci pomáhají s nakládáním vlaku v Bohumíně v půl druhé ráno.
Foto: Matúš Horváth

Uprostřed bohumínské noci vtěsnává spolu s dalšími dobrovolníky krabice do posledních volných místeček. Vagony jsou naplněné až po okraj. Kromě nakládání ale parta nadšenců pomáhá na nástupišti také ukrajinským uprchlíkům, kteří mezitím přijeli jinými vlaky z opačného směru. Unaveným lidem podávají horký čaj, balené vody či džusy, ale i pečivo s paštikou.

Samotné nakládání končí kolem páté ráno. Do plánovaného cíle, kterým je ukrajinské město Mostyska těsně za ukrajinsko-polskými hranicemi, má vlak dorazit ve čtvrtek 3. března. Kromě pomoci od dobrovolných dárců se na místo veze i zdravotnický materiál pro nemocnici v nedalekém Lvově. Darovala ho Úrazová nemocnice v Brně.

Jak dlouho se zde vlak zdrží, zatím není jasné. Jisté ale je, že zpátky už kromě malé posádky pojedou v tak trochu punkovém vlaku i desítky lidí prchajících před válkou a ruskými bombami.