Ukrajinští velvyslanci po celé Evropské unii předali vládám seznam s požadavky na vojenské vybavení, které jejich armáda nutně potřebuje. Jednou z nejžádanějších položek jsou balistické vesty, někdy laicky nazývané neprůstřelné vesty. Po celé střední Evropě se ale staly naprosto nedostatkovým zbožím.

Jednotlivé typy balistických vest se od sebe liší různým stupněm ochrany těla. Některé jsou vhodnější tam, kde víc hrozí poranění střepinami, některé zase tam, kde hrozí přímý zásah. V zásadě ale každá taková vesta snižuje riziko zranění, takže je mohou používat například i humanitární pracovníci nebo novináři v nebezpečných oblastech.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Armáda České republiky má ve svých skladech podle informací HN několik tisíc balistických vest, které mají oficiálně prošlou životnost a měly být postupně vyřazeny a prodány ve veřejné soutěži jako nepotřebný armádní materiál. Ale podle informací HN jsou funkční a mohly by na Ukrajině posloužit. „Nezáleží na jejich typu, jsou kvalitní a pro daný účel stačí,“ řekl HN jeden ze zdrojů z bezpečnostní komunity.

Armáda se je nicméně zdráhá Kyjevu dát, aby nebyla vystavena výtkám, že dodává prošlý materiál. Svoji roli může hrát i úvaha, že Česko, podobně jako jiné armády v Evropě, nemá dostatek vhodných balistických vest pro všechny svoje vojáky. Česká armáda podepsala v roce 2020 smlouvu na dodávku desítek tisíc nových vest, které ale mají postupně přicházet do roku 2025.

Mluvčí generálního štábu, plukovnice Magdalena Dvořáková, popírá, že by šlo o tisíce vest. „Vaše informace o tisících není pravdivá,“ řekla Dvořáková na dotaz HN. Čeští vojáci podle ní vesty, které mají prošlou životnost, používají jako výcvikovou pomůcku – ale nikoli pro ochranu při ostré střelbě, ale jako zátěž při běžném výcviku, jako jsou pochody, výsadky z vozidel nebo řízení techniky. „Životnost vest a balistických plátů ovlivňují jejich funkčnost a výrobce není schopný garantovat jejich schopnost ochrany v původním rozsahu po uplynutí doby životnosti,“ zdůraznila Dvořáková.

Ministerstvo obrany uzavřelo v květnu 2020 smlouvu na pořízení balistických vest pro českou armádu s firmou STV Group. Do roku 2025 by čeští vojáci měli dostat 47 000 balistických vest za 1,67 miliardy korun. STV Group má dodat vesty v nejvyšší balistické ochraně.

V Česku je několik výrobců balistických vest, stejně jako řada prodejců armádních přebytků. Největšími výrobci jsou firmy Argun a 4M. Vesty z armádních přebytků jsou výrazně levnější než nové vesty, ale podle letmého dotazu u některých z nich jsou nyní naprosto vyprodané. Stejně tak je nyní velký zájem o nákup vojenského zimního vybavení.

Česká vláda už darovala Ukrajině zbraně, munici a další vojenské vybavení v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Na kontě velvyslanectví Ukrajiny v Česku, určeném pro nákup zbraní a vojenského vybavení pro ukrajinskou armádu, se sešlo od soboty více než 300 milionů korun. Ukrajinský velvyslanec Jevhen Peregbyjnis ve středu řekl, že za 184 milionů už byly nakoupeny zbraně a poslány na Ukrajinu. Na podporu této sbírky vznikla iniciativa Svobodu Ukrajině.