O šest neobsazených křesel v Radě České televize se utká 54 lidí. Volební výbor uzavřel nominace a v pondělí rozeslal poslancům kompletní seznam těch, kteří byli navrženi občanskými spolky. Mezi zájemci jsou nováčci jako třeba bývalá studentská aktivistka Monika MacDonagh Pajerová, ale i ti, kteří se do Rady zkouší dostat opakovaně. Například bývalý redaktor Haló novin Milan Rokytka. Jeden člen se bude volit i do Rady Českého rozhlasu. 

Rady mají důležitou úlohu, a to kontrolovat a schvalovat hospodaření televize a rozhlasu. Volí také jejich ředitele, zabývají se stížnostmi na redaktory a vyvážeností pořadů. Svou činností tak mohou ovlivnit i celkovou strategii a fungování veřejnoprávních médií.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Při minulé volbě se do rad dostali většinou jejich kritici, v případě České televize také odpůrci jejího generálního ředitele Petra Dvořáka. Členy obou rad volí a také odvolává Poslanecká sněmovna. 

V seznamu více než padesátky uchazečů o patnáctičlennou Radu ČT, který mají HN k dispozici, jsou většinou jména lidí, již o členství usilují opakovaně. Anebo by chtěli obnovit své funkční období, které jim nedávno skončilo. Jde například o podporovatele a obhájce současného vedení ČT Zdeňka Šarapatku či naopak o bývalého místopředsedu rady a Dvořákova kritika Daniela Váňu, který má blízko k hnutí ANO.

Podle informací HN bude ANO Váňu znovu podporovat i v nové volbě. „Podle mě je velmi důležité, aby byl člověk ekonom, protože je třeba kontrolovat hlavně hospodaření,“ uvedl poslanec a předseda volebního výboru Aleš Juchelka (ANO).

Váňa byl v minulosti kritizován například za to, že do výroční zprávy televize vnesl pasáž o tom, že ve vysílání dostávají málo prostoru politici SPD. Později přiznal, že si špatně vysvětlil grafy, které dodalo vedení televize. Ačkoliv na to byl upozorněn ještě před hlasováním, svůj názor nezměnil a na doplnění věty trval. Část Akademického senátu VŠE proto vyzvala rektorku Hanu Machkovou, aby stáhla nominaci Daniela Váni do Rady ČT. Ta to ale odmítla a i tentokrát Váňu nominuje VŠE.

Do rady by chtěl opět Jaroslav Kravka, který dříve kandidoval i do velké vysílací rady v barvách KSČM, či farář a publicista Zbigniew Jan Czendlik. Evergreenem na seznamu zájemců je také bývalý redaktor Haló novin vlastněných komunisty Milan Rokytka. Zatímco loni ho nominoval Institut Aleny Vitáskové, jež se s ČT soudila, nyní za ním stojí spolek Sdružení koncesionářů veřejnoprávních médií. Cílem spolku je napravit údajně neúnosnou situaci, a to zrušením či výrazným snížením poplatků za televizi a rozhlas a „zajištěním jejich objektivního zpravodajství“. 

Naopak mezi novými jmény na seznamu zájemců o členství v Radě ČT je třeba spisovatel a nakladatel Jiří Padevět, vdova po architektovi Janu Kaplickém Eliška Kaplicky, ale také bývalá studentská aktivistka Monika MacDonagh Pajerová.

„Kladu si otázku, co přivede tyto osobnosti ke kandidatuře zrovna v letošním roce. Jako jedno z vysvětlení se samozřejmě nabízí hledání vhodných kandidátů v zákulisí, kteří projdou při současném složení sněmovny,“ říká ke Kaplicky a Pajerové mediální analytik Filip Rožánek. Jinak považuje zájemce většinou „za obvyklé podezřelé, kteří zkoušejí štěstí už poněkolikáté, ale minulé sněmovny je nikdy nezvolily“.  

Podle něj je navíc otázka, zda k volbě nových členů mediálních rad vůbec dojde a nezablokuje ji současná opozice ve sněmovně. „Obstrukce neplánujeme, ale bude záležet na vládní koalici, jestli se bude chtít na něčem domluvit,“ uvedl poslanec Martin Kolovratník (ANO). Jenže jednání jsou zatím na úplném počátku. Strany se chtějí dohodnout až po veřejném slyšení, které se uskuteční až 23. a 24. února. „O tom, koho podpoříme, budeme jednat až po představení kandidátů  na volebním výboru,“ říká poslanec a člen volebního výboru Petr Bendl (ODS).

Opozice  kritizuje vládní koalici za to, že volbu členů zbytečně zdržuje. „Mohlo se to vyhlásit už před Vánoci a nyní se o tom mohlo na schůzi již hlasovat, ale koalice to zbytečně brzdila a noví členové se budou volit nejdříve koncem března. Přitom stačí málo a Rada nebude usnášeníschopná,“ říká Kolovratník (ANO). 

Poslanecká sněmovna bude volit celkem šest nových radních: jedno místo je volné po odvolání Hany Lipovské, dalším pěti členům kontrolního orgánu televize vypršel v loňském roce řádný termín. Právě na odvolání Lipovské se v minulosti strany „zasekly“. Tehdejší opozice tvrdila, že Lipovská porušuje zákon, když chce kandidovat ve sněmovních volbách za Volný blok, jehož lídrem je bývalý poslanec Lubomír Volný. ANO, SPD a KSČM ji ale v Radě dlouho držely, nakonec se po dlouhých jednáních část poslanců ANO přidala k opozičním partajím a Lipovskou z rady odvolali.