Češi dluží státním institucím celkem 22 miliard korun na neuhrazených pokutách za dopravní přestupky, poplatcích za popelnice či psy nebo nedoplatcích na daních. Přitom velká část dlužníků o svých závazcích neví a jejich dluh tak může narůstat i několik let. Nová webová aplikace Nedlužím státu proto slibuje svým uživatelům možnost na jednom místě ověřit, zda nějaké nevyřešené finanční závazky vůči státu nemají.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Za projektem stojí Radek Hábl, šéf Institutu prevence a řešení předlužení, společně s komunitou odborných dobrovolníků z oblasti IT Česko.Digital, která se v poslední době podílela například na nově zprovozněném informativním webu o vládních protikoronavirových opatřeních covid.gov.cz.

Autorem samotné myšlenky je právě Hábl, který tím navazuje na své předchozí aktivity jako Mapa exekucí či Mapa bankrotů. "Chceme lidem usnadnit orientaci při zjišťování možných dluhů vůči státní správě," vysvětluje Hábl. Nejčastěji se podle něj jedná o dluhy vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení nebo obcím, problémy ale dělají i neuhrazené pokuty za dopravní přestupky.

"Nedlužím státu je určeno všem, kteří chtějí mít jistotu, že nikde nedluží, ale nevědí, jak to zjistit nebo jak předcházet sankcím, penále, exekucím a frustraci ze zadlužení," přibližuje Tomáš Walek, koordinátor projektu z komunity Česko.Digital.

Web pomůže podle tvůrců nejen fyzickým osobám, ale také podnikatelům, a to získáním potvrzení o bezdlužnosti. Usnadnit práci má i sociálním pracovníkům a dluhovým poradnám při mapování dluhů jejich klientů. "Kdokoli, kdo to potřebuje, může získat přehledný seznam institucí a návod, jak dluh zjistit," dodává Walek.

"V aktuální verzi 1.0 web nabízí přehledně všechny informace na jednom místě, včetně potřebných formulářů. Už to je obrovské usnadnění celého procesu," uvádí ke spuštění projektu Nedlužím státu Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital. Vývojáři v současnosti pracují na dodání dalších funkcí, jimiž má být automatické vyplňování formulářů nebo také šablony k žádostem o povolení splátkového kalendáře a odpuštění penále. Rozšířená verze webu podle odhadů týmu začne fungovat na jaře. Služba má přitom postupně směřovat k plné digitalizaci a automatizaci.

Dluhy vůči státní správě se v Česku aktuálně pohybují v řádu desítek miliard korun. Velmi často se ale jedná o starší, nevymahatelné pohledávky. Lidovci navrhují na příští rok vyhlášení tzv. milostivého léta. Lidé by podle návrhu bývalého předsedy strany Marka Výborného dostali čas na uhrazení původního dluhu a k tomu by zaplatili jen omezenou výši příslušenství, jako jsou úroky, pokuty nebo poplatky za nesplácení.

"U dluhů vůči státu by postačilo krom úhrady jistiny doplacení 750 korun na náklady spojené se zastavením exekuce," vysvětluje Výborného návrh Hábl. Odpuštění příslušenství u starých dluhů vůči státní správě by pomohlo desítkám tisíc občanů, kteří mohou navíc být ekonomicky zasažení současnou koronavirovou krizí. To by ve výsledku pomohlo celé ekonomice, domnívají se odborníci. O návrhu poslanci aktuálně jednají v rámci klíčové reformy exekucí.

Experti na dluhovou problematiku, podnikatelé a zástupci neziskových organizací očekávají kvůli koronavirové krizi novou vlnu exekucí. V polovině listopadu proto v otevřeném dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi vyzvali k úpravě exekučního systému. V listu mu připomínají, že změny dřív sliboval, a žádají, aby se o ně zasadil. Podle Exekutorské komory ale aktuální data žádný nárůst počtu exekucí nenaznačují. V Česku bylo k 10. červnu 4,45 milionu exekucí. Mělo je 728 711 lidí, tedy téměř sedm procent obyvatel.