Státem podporovaní hackeři a špionáž z Číny a Ruska představují pro Evropu srovnatelnou hrozbu, varoval český prezident Petr Pavel v rozhovoru, který zveřejnil list Financial Times (FT). Deník připomněl, že česká vláda se nedávno stala terčem útoku hackerské skupiny spojované s čínskými bezpečnostními službami.

Pokud jde o kybernetické hrozby, jsou si Peking a Moskva rovnocenné, míní český prezident. „Viděli jsme kybernetické útoky přicházející z obou směrů a byly téměř na stejné úrovni,“ řekl.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Praha minulý měsíc uvedla, že české ministerstvo zahraničí se stalo terčem škodlivé kybernetické kampaně hackerské skupiny APT31 spojované se zpravodajskou službou čínského ministerstva státní bezpečnosti, připomněl list. Dodal, že skupina loni čelila podobným obviněním ze strany Spojených států a Británie, které na některé její členy uvalily sankce. Peking obvinění popřel.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský popsal útok jako „jasný akt špionáže“, který usnadnila zastaralost síťové infrastruktury resortu. „Byla plná děr jako švýcarský sýr,“ řekl FT a potvrdil, že čínští útočníci skenovali neutajované dokumenty týkající se asijských záležitostí.

Česká republika je mezi evropskými zeměmi jasným zastáncem Tchaj-wanu, který Peking považuje za součást svého území, napsaly Financial Times. Připomněly, že Pavel v lednu 2023 krátce po svém zvolení hlavou státu telefonicky hovořil s tehdejší tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Zatímco Čína se zřejmě zaměřuje především na špionáž, Rusko se v souvislosti s invazí na Ukrajinu podle všeho soustřeďuje více na sabotáže, uvedl Lipavský. Moskva „proti nám vede hybridní válku – a měli bychom klást důraz na slovo válka,“ řekl.

Útok na české ministerstvo zahraničí naznačuje zásadní změnu v Pekingu od doby, kdy se kybernetické válčení přesunulo z armády na špičkové zpravodajské služby, usoudil Martin Hála z pražského analytického střediska Sinopsis zaměřeného na Čínu. „Byly doby, kdy byli Rusové mnohem lepší, ale to se změnilo. Myslím si, že Číňané jsou nyní alespoň technicky na stejné úrovni jako Rusové,“ řekl.

Ačkoliv Čína i Rusko podnikají kybernetické útoky podobné intenzity, jejich povaha se liší, upozornil Takashi Hosoda, odborný asistent Ústavu zpravodajských studií Univerzity obrany. „Rusko se více zaměřuje na poškozování infrastruktury a Čína se silněji soustřeďuje na shromažďování dat, která mohou poškodit pověst oponentů,“ řekl.

Náměstek tchajwanského ministra zahraničí Čchen Ming-ťi na okraj mezinárodní konference v Praze na začátku června uvedl, že Tchaj-pej nyní úzce spolupracuje s českými úřady na kybernetické bezpečnosti. Evropa si sice podle něho čím dál více uvědomuje nebezpečí v podobě ruských hackerských útoků, dosud si však neuvědomuje rozsah čínské hrozby. Čchen také varoval před rostoucí kybernetickou spoluprací mezi Moskvou a Pekingem.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist