Fiaskem skončila snaha finančního úřadu zdanit milionové příjmy ženy z Olomoucka. Háček je totiž v tom, že pocházely z prostituce. „Berňák“ po ní chtěl na daních dodatečně přes dva miliony korun. Žena, která se sama prezentuje jako profesionální společnice, se proti tomu bránila u soudu. A ten jí dal opakovaně za pravdu. 

„Není možné, aby stát danil činnost, kterou se zavázal potírat,“ konstatoval letos v únoru Krajský soud v Ostravě, když rozhodnutí o dodanění již podruhé zrušil. Není to přitom poprvé, kdy justice vzkázala finanční správě, že na daně z nelegální činnosti může zapomenout.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Podle odhadů Českého statistického úřadu se ročně protočí v prostituci jednotky miliard korun. Jenže stát z nich na daních nic nemá. Jde totiž o takzvanou šedou zónu, která sice není zakázaná, ale ani definovaná zákonem coby legální podnikání. O legalizaci prostituce poslanci opakovaně mluví, zákon, který by ji definoval a reguloval, ale ani přes opakované snahy zatím neprošel.

Na to naráží i případ prostitutky z Olomoucka, o kterou se už v roce 2015 začal zajímat finanční úřad. Zjistil tehdy, že ve směnárnách v Praze a Olomouci v letech 2012 až 2014 pravidelně zhruba jednou měsíčně měnila větší sumy valut, které si pak ukládala na účet. Ročně zhruba sedm milionů. Přitom vůbec nepodávala daňové přiznání. Proto ji vyzval k dodatečnému vysvětlení.

Když vyšlo najevo, že si žena dokázala prostitucí vydělat miliony korun ročně, úřad jí doměřil daň ve výši 2,2 milionu korun. To pak potvrdilo i Odvolací finanční ředitelství.

Jenomže žena se dokázala úspěšně bránit. V soudní žalobě argumentovala tím, že peníze plynoucí z prostituce nemohou být předmětem daně z příjmů. Brání tomu prý Newyorská úmluva o potlačení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob, k níž tehdejší Československo přistoupilo v roce 1958. „Stát by se vyměřením daně z prostituce sám stal kuplířem,“ poukazoval její právník.

Soud rozhodnutí finančního úřadu zrušil a přikázal mu, aby se této námitce věnoval důkladněji. „Žalovaný se bude zabývat tím, zda je zmíněná úmluva součástí českého právního řádu a zda z jejího obsahu skutečně vyplývá, že je nepřípustné danit příjmy z prostituce,“ konstatoval soud v rozsudku.

Finanční úřad si ale stál i v novém řízení za svým, jen daň snížil – rok 2012 se totiž mezitím promlčel. A poukázal na to, že Newyorská úmluva nikdy nevyšla ve Sbírce zákonů, a nestala se tak součástí českého právního řádu. 

Jenže Krajský soud v Ostravě vyměření daně shodil i napodruhé. V pravomocném rozsudku, na který upozornil server Podnikatel.cz, připomněl, že Česko musí podle ústavy dodržovat mezinárodní závazky, tedy i ty vyplývající z uvedené úmluvy.

Argumentům ženy pak dal zcela za pravdu. Byť prostituce není formálně zakázaná, ale současně není ani nijak regulovaná. „Zdaněním této činnosti by stát dal najevo, že prostituci považuje za řádnou činnost, jako takovou ji uznává a přinejmenším pomocí daní ji reguluje,“ uvedl soud.

Finanční správa boj nevzdala a už podala proti rozhodnutí soudu kasační stížnost. Případ tak má na stole Nejvyšší správní soud. Finanční správa nechtěla verdikt soudu komentovat s odkazem právě na podanou stížnost. Ta by údajně mohla rozvinout širší právní diskusi o tom, kam až mohou sahat finanční zájmy státu. „Může se tedy jednat o poměrně klíčové rozhodnutí,“ uvedl mluvčí Patrik Madle. 

Například člen prezidia Komory daňových poradců Jiří Nesrovnal pro HN připomněl, že soudy už opakovaně konstatovaly, že nelegální činnost zdanit nelze. „Jedna lékárnice byla odsouzená za prodej ingrediencí na výrobu drog. Finanční správa jí příjmy z toho chtěla ještě zdanit, ale závěr byl, že to není možné,“ poukazuje.

Podobně se vyjádřil i další daňový poradce a senátor za ODS Tomáš Goláň nebo daňový expert a partner společnosti Grant Thornton Roman Burnus. Podle něj by případné zdanění znamenalo faktickou legalizaci prostituce. Jediná možnost je podle něj od smlouvy odstoupit a poté přijmout úpravu, která by ji výslovně upravovala.

Vypovědět úmluvu navrhl již roce 2005 za vlády Jiřího Paroubka (ČSSD) tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra František Bublan. Sněmovna to ale hlasy KSČM, lidovců a částečně ODS odmítla. A stejně tak byly neúspěšné tři snahy o nastavení právního rámce prostituce, naposledy takto narazili v roce 2019 Piráti.

Navrhnout výpověď úmluvy může znovu ministerstvo vnitra. To ale takový postup v plánu nemá. „Momentálně nezaznamenáváme poptávku po zavedení regulace prostituce,“ uvedla mluvčí resortu Hana Malá s tím, že problematiku nechají až na příští sněmovnu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist