Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu zpomalily meziroční růst na 1,8 procenta z březnových 2,7 procenta. Meziroční inflace tak byla nejnižší od března 2018. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne. Podle statistiků je důvodem nižší inflace mimo jiné zlevnění pohonných hmot a loňská vyšší srovnávací základna.

Ceny pohonných hmot proti loňskému dubnu klesly o 13,4 procenta. Podražovaly naopak některé potraviny a nealkoholické nápoje, například máslo o 28,8 procenta, káva o 20,4 procenta či kakao o 18,8 procenta.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Zvýšily se také náklady na bydlení. Za nájemné lidé platili o 5,9 procenta více, za vodné o 4,2 procenta, za stočné o 3,7 procenta a za teplo a teplou vodu téměř o pět procent více. Ceny elektřiny ale klesly o 4,7 procenta a ceny plynu bezmála o devět procent. Stravovací služby pak podražily o 4,7 procenta a ubytovací služby o 8,2 procenta.

Ceny zboží ve srovnání s loňským dubnem úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 4,7 procenta.

Inflaci v dubnu táhly dolů zejména položky s kolísavými cenami, jako jsou pohonné hmoty a potraviny. V květnu se meziroční růst spotřebitelských cen zřejmě vrátí nad dvě procenta po dubnových 1,8 procenta. Shodli se na tom analytici. Za problematický považují zejména zvýšený růst cen ve službách, které meziročně stouply o 4,7 procenta, tempo růstu proti březnu vzrostlo o 0,2 procentního bodu.

„Cenově dolů šly převážně položky, které nepatří mezi takzvaně jádrové, tedy pohonné hmoty a potraviny. Zbytek spotřebního koše v souhrnu víceméně cenově stagnoval. Navíc po březnovém zmírnění opět zrychlil růst cen služeb, který tak nadále představuje jedno z hlavních inflačních rizik,“ uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil na to, že přetrvává rychlé zdražování služeb v oblasti vzdělávání, hotelů a restaurací či dovolených. „Druhou (oblastí) je pak bydlení, kde dochází k dalšímu růstu nájemného a vedle toho se do inflace propisuje zdražování bytů na realitním trhu,“ uvedl.

Také hlavní ekonom Investiky Vít Hradil zdůraznil, že za poklesem inflace pod dvě procenta stály zejména položky s kolísavými cenami. „V souhrnu bychom dubnovou krásně nízkou inflaci nepřeceňovali, protože byla snižována statistickými efekty a položkami, na které se nelze dlouhodobě spolehnout. Již v květnu očekáváme, že meziroční inflace povyroste na 2,1 procenta, v červnu pak dále na 2,6 procenta,“ řekl.

Návrat inflace nad dvě procenta předpokládá i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „V květnu a červnu lze čekat mírné zrychlení celkové meziroční inflace, zejména v důsledku vývoje cen potravin. Pro letošní druhé pololetí ale čekáme, že inflace v některých měsících opět klesne do blízkosti úrovně inflačního cíle, tedy ke dvěma procentům, anebo dokonce mírně pod dvouprocentní úroveň,“ uvedl. Za důležité ale považuje, že se inflace od začátku roku drží v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB), tedy mezi jedním a třemi procenty.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist