Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech amerických. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice. Cesta k patentu nebyla snadná, celý proces od podání přihlášky po udělení trval téměř pět let. Dokument má 75 stran, na kterých jsou popsány principy metody včasného odhalení rakoviny slinivky břišní pomocí analýzy lipidů v krevní plazmě, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Univerzity Pardubice Martina Macková. V současnosti metodu podrobuje klinickému ověření společnost Lipidica.

Za pardubickou firmou stojí český holding FONS JK Group a Univerzita Pardubice. Společnost ve spolupráci s 14 nemocnicemi v celé republice aktuálně vyzývá dobrovolníky, kteří mají k nemoci dispozice, aby se zapojili do testování, čímž mohou také získat informace o svém zdraví. Přihlásit se do studie a získat více informací lze na webu www.lipidica.cz, případně na profilech sociálních sítí LinkedIn, Facebook a Instagram.

 

 

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Díky patentu v USA získal výzkum výraznou právní ochranu na jednom z nejdůležitějších světových trhů. Unikátní metoda je patentově chráněna i v dalších zemích, kromě Spojených států amerických například v členských zemích Evropské unie, Japonsku a Singapuru.

„Pokud bude mít během dvou let klinická validace dobré výsledky, můžeme náš neinvazivní test odhalující rakovinu pankreatu rozšířit mimo ČR i Evropu,“ uvedl Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který stál v čele výzkumného týmu.

Rakovina slinivky je desátý nejčastější typ karcinomu. Rozpoznat ji včas je složité, ve světě neexistuje zatím žádný schválený neinvazivní způsob včasné detekce ani preventivní screeningový program. Onemocnění podlehne až 87 procent pacientů. Například v roce 2022 bylo v České republice diagnostikováno více než 2400 nových případů.

V metodě Holčapkova týmu se z krve po odebrání vzorku oddělí plazma nebo sérum a v laboratoři se pak separují lipidy. Pomocí chromatografické kolony se rozvrství podle jednotlivých molekul, v hmotnostním spektrometru se následně rozdělí podle hmotnosti. Jednotlivé molekuly jsou identifikovány, zjistí se jejich zastoupení a spektrum se porovná s profily nemocných a zdravých lidí, které se statisticky významně liší. Správnost diagnózy rakoviny slinivky je přes 90 procent.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist