Po roce 2019 se dramaticky změnil svět, upozorňuje ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Od roku 2019 jsme přišli „o levné zdroje energie z Ruska, levný a občas úplně bezplatný bezpečnostní deštník Spojených států a o tempo globalizace“.
Během pěti let jsme podle Hampla poztráceli všechno, co jsme nabyli mezi pádem Berlínské zdi a nástupem pandemie covidu-19. „Znamená to, že se objevily úplně nové výdajové priority pro veřejné rozpočty, na které Evropa nebyla zvyklá – ať už je to energetika nebo obrana.“
Vypnou nám Američané F-35? A máme čím nahradit Starlink? Evropa řeší, jak se ubránit bez pomoci USA
Pokud vzniká jedna opravdu velmi významná a velmi drahá veřejná výdajová priorita, jako je obrana, tak zkrátka není možné vše financovat tak jako doposud, kdy byla klíčovou evropskou prioritou dekarbonizace, vysvětluje ekonom.
Možná nejjednodušší způsob, jak financovat nepříliš populární prioritu, je obětovat ji za jinou, která také není moc populární, uvažuje. Na mysli má přitom nahrazení dekarbonizace obranou. „Jako ekonom ale vím, že existují i jiné způsoby financování a jiné priority, které je možné obětovat.“
Dekarbonizace byla „nice to have“ – jakási luxusní priorita, kterou jsme si mohli dovolit v dobrých časech, domnívá se. Evropa ale potřebuje radikální obrat, naznačuje a dodává: „Slyším spíš výkřiky než hluboké strategické zamyšlení nad tím, jak se ta situace pro Evropu změnila.“
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist