Až do 23. března se mohou obce hlásit do třetího ročníku soutěže Zelená obec roku. V ní se představují města a vesnice se svými projekty z oblasti ochrany životního prostředí a udržitelnosti. Během předchozích let ocenila soutěž desítky obcí. Také letos má pro ně připravenou finanční odměnu v celkové výši 1,3 milionu korun, kterou mohou použít libovolně dle svého uvážení. V den slavnostního předávání cen 5. června proběhne odborná konference, letos zaměřená na odpady.
„Soutěž Zelená obec roku určitě doporučuji. Ocenění bylo hodně milé a i občané mně říkali, že jsou hrdí na to, že jsme vyhráli takovou zajímavou cenu,“ řekl starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada. Se svou obcí loni vyhrál v kategorii obce do 1000 obyvatel. Vítězných 300 tisíc korun investoval do nových LED svítidel v kulturním domě.
V Kamýku se snaží o co nejvyšší energetickou soběstačnost obecních budov. K vytápění škol používají dřevní štěpku. Do péče o obecní zeleň zapojují i občany, a to tak, že jim financují náklady třeba na zvelebení záhonů před domy.
Letos v září dokončí protipovodňový park a na zmíněný kulturní dům chtějí umístit velkou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 60 kWp. „To bude dost na to, abychom se s ní mohli zapojit do komunitní energetiky a vyrobenou elektřinu sdílet,“ řekl starosta.
Brzkou novinkou v obci budou také speciální budky, do kterých mohou lidé odkládat věci, které už nepotřebují, ale někomu by se mohly hodit. „V obci už máme re-use centrum, otevřené je ale jen jednou týdně, tedy se bude s budkami doplňovat,“ vysvětlil starosta.
Myslí na přírodu i na vlastní zdroje energie. Ve druhém ročníku soutěže Zelená obec roku zazářily menší obce
V obcích nad 1000 obyvatel loni vyhrály Černovice na Pelhřimovsku. Porotu zaujaly zejména svým přístupem a dlouhodobou vizí, jejíž součástí je i propracovaná energetická koncepce nebo regulace automobilové dopravy. Revitalizovaly náměstí, myslely přitom i na dešťovou vodu. Pod náměstím mají nádrže na dešťovku, se kterou pak zalévají zeleň.
„Za odměnu ze soutěže Zelená obec roku jsme si pořídili energetický management, který v obci detailně analyzuje spotřebu energie. Během několika let se budeme snažit všechna odběrná místa osadit chytrým řízením. A v další fázi je budeme také řídit,“ sdělil starosta Černovic Jan Brožek.
Nyní Černovice jednají o výstavbě větrného parku s celkem dvanácti větrnými elektrárnami, z nichž polovina by měla být v katastru Černovic a druhá u sousední obce. „Letos chceme mít vybraného investora. Vybíráme z celkem čtyř,“ uvedl Brožek.
Předloni v soutěži zvítězily dvě obce z Valašska. Město Slavičín, které se věnuje zadržování vody v krajině, výsadbě alejí a veřejné zeleně, budování nádrží na dešťovou vodu a má také re-use centrum a kotelnu na biomasu, s níž vytápí dvě sídliště. A sousední obec Hostětín. Ta si s pomocí finančního ocenění ze soutěže pořídila elektrický nakladač pro její kotelnu na biomasu a kompostárnu. „Pro zaměstnance je neskutečně komfortní. Nemusí dýchat žádné zplodiny, jako tomu bylo dříve u dieselového nakladače. Provoz toho elektrického je navíc podstatně levnější,“ řekl Daniel Šenkeřík, starosta obce. Aktuálně pracuje na vybudování nové kompostárny a na kotelnu by chtěl přidat další fotovoltaickou elektrárnu.
„Obce hrají klíčovou roli v transformaci naší společnosti a zvyšování kvality života. Jejich úsilí o ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj zásadně ovlivňuje naši společnou budoucnost,“ řekl Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví.
A právě ČSOB je tím, kdo soutěž organizuje, ve spolupráci s Hospodářskými novinami a dalšími partnery. Záštitu jí udělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) či Svaz měst a obcí.
„Sdílení pozitivních příkladů a vzájemná inspirace jsou velmi důležité. Právě tam leží přidaná hodnota soutěže Zelená obec roku. Ocenění starostové z minulých ročníků to sami dokazují. Vytvářejí inovace a ukazují, že když se chce, tak to jde,“ uvedl ministr Hladík.
Speciální kategorií je „Sociální počin roku“, v němž posledně uspěla Karviná s projektem „Rádibudky“ – iniciativou, která zapojuje obyvatele do budování ptačích budek. Předloni zvítězila obec Záměl. Zaujala svým úspěšným projektem komunitního centra a přilehlé zahrady, nazvané Zahrada Dobromysl.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 5. června během odborné konference s názvem Udržitelná budoucnost obcí v Kampusu ČSOB v pražských Radlicích. Jeho budovy se řadí mezi nejekologičtější v Evropě a nabídnou zajímavé prostředí. Na konferenci jsou zváni všichni zástupci samospráv.
Více informací o možnostech přihlašování je k nalezení na webových stránkách soutěže.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist