Obvodní soud pro Prahu 5 ve středu poslal do vazby bývalého ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka, který je obžalovaný z korupce. Shledal u něj všechny tři vazební důvody, sdělil novinářům bez dalších podrobností jeho advokát Josef Monsport. Vazební zasedání trvalo téměř tři hodiny, bezprostředně po něm Ludvíka odvezla eskorta.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Kromě Ludvíka podala evropská pověřená žalobkyně návrhy na vzetí do vazby ještě pro tři jeho spoluobviněné. Jedním z nich je šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, který k soudu dorazil krátce před 11:00. I Jansta skončil ve vazbě. Oznámil to Janstův právník Josef Monsport. Podle něj soud u klienta shledal dva vazební důvody – obavu z pokračování v trestné činnosti a z ovlivňování svědků. Monsport, který zastupuje i Ludvíka, za oba podal proti vazebnímu rozhodnutí stížnost.

Podle zjištění médií viní kriminalisté Janstu z toho, že pomáhal Ludvíkovi a jeho provozně-technickému náměstkovi Pavlu Budinskému legalizovat peníze získané formou úplatků od různých dodavatelů nemocnice. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zatím v kauze stíhá 17 lidí. Policie je viní z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz.

Ludvík při příchodu k soudu neodpovídal na dotazy novinářů ohledně svého obvinění, pouze odmítavě kroutil hlavou. Soudce může poslat obviněného na návrh státního zástupce do vazby, pokud existuje důvodná obava, že bude pokračovat v trestné činnosti, ovlivňovat svědky nebo se skrývat před spravedlností.

Dotační stopka

Ministerstvo zdravotnictví pozastavilo kvůli korupční kauze miliardové dotace pro nemocnici Motol. Radiožurnálu a serveru iRozhlas.cz to řekl mluvčí resortu zdravotnictví Jan Řežábek. Podle policie se závažný případ korupce mimo jiné týká také projektů, které mají být financované z veřejných peněz, z rozpočtů Česka i Evropské unie. Konkrétně jde o dvě dotace – jedna na snížení energetické náročnosti budovy takzvaného Modrého pavilonu a druhá na stavbu onkologického centra, kde evropská dotace přesahuje 3,7 miliardy korun, vyplývá podle médií z policejních dokumentů.

„Ministerstvo zdravotnictví v souladu s pravidly pozastavilo financování všech projektů FN Motol a vyčká na relevantní informace od policie či Úřadu evropského veřejného žalobce,“ uvedl pro iRozhlas.cz a Radiožurnál mluvčí ministerstva.

Stavba onkologického centra, která začala v roce 2023, má být pokryta z evropských peněz Národního plánu obnovy (NPO). Z něj by mělo na vybudování přijít více než 3,7 miliardy korun. Peníze na stavbu centra ale nejdříve předfinancovává ministerstvo zdravotnictví. To zatím podle mluvčího poskytlo nemocnici dvě zálohové platby v celkové výši bezmála 738 milionů korun. „Zároveň byla ze strany ministerstva zdravotnictví poskytnuta dotace na kofinancování DPH (podíl ze státního rozpočtu) v celkové výši 102 944 107,40 Kč,“ doplnil mluvčí.

Na snížení energetické náročnosti objektu nemocnice pro dospělé, takzvaného Modrého pavilonu, vydala FN Motol přes 976 milionů korun, z nich 193,8 milionu byl příspěvek EU a 236,9 milionu šlo ze státního rozpočtu.

Pod vedením ředitele Miloslava Ludvíka získala motolská nemocnice téměř 8,5 miliardy korun z evropských fondů. Ze státního rozpočtu na jejich dofinacování čerpala další stovky milionů korun. ČTK to zjistila z údajů nemocnice, ministerstva zdravotnictví a jednotlivých evropských fondů. Řežábek v úterý na dotaz ČTK uvedl, že v současné době nejsou termíny plnění projektů z NPO ohroženy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist