Jedním z cílů současné vlády je podle programového prohlášení reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ta by měla vést hlavně ke zjednodušení neúměrně zdlouhavého zkoumání veřejných zakázek. Reforma ale zatím schválená není a přední osobnosti českého byznysu mají obavu, že ani nebude. Proto nyní vyzývají premiéra Petra Fialu (ODS), aby schválení potřebných zákonů zajistil do konce tohoto volebního období.

Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo novelu v červnu 2024, od té doby trvají připomínková řízení, návrh již podruhé projednává Legislativní rada vlády. „Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) se za reformu sice veřejně postavil, jako u každé zásadní změny však hrozí, že tvrdě narazí. Po odchodu Pirátů z vlády se politická vůle čtyřkoalice dále rozmělnila, zejména u některých ministrů za ODS. Reforma naráží i na odpor samotného předsedy ÚOHS Petra Mlsny,“ tvrdí ve výzvě podnikatelé.

Mezi signatáři jsou například partnerka společnosti Behind Inventions Diana Rádl Rogerová, generální ředitel Siko Koupelny Tomáš Vala, řídící partner investiční skupiny RSJ Libor Winkler, spoluzakladatel Livesportu Martin Hájek nebo zakladatelka firmy Profimed Alexandra Kala. Celkem je podepsaných osobností z řad byznysu 21.

Podle nich by měla reforma ÚOHS odstranit zbytečnou byrokracii, zrychlit strategické investice a omezit prostor pro korupci. 

„Řešíme, že nás válcují země, které se nedusí byrokracií. Je čas, aby vládní koalice
prokázala, že je skutečně pro-podnikatelská a dělá kroky, které vedou
k ekonomickému růstu. My, signatáři tohoto dopisu, nežijeme ze státních zakázek. Vidíme ale, jak těžkopádný systém ohrožuje naši ekonomiku. Politici musí splnit slib a seškrtat byrokracii, která veřejné zakázky svazuje. Ušetří tím daňovým poplatníkům a otevřou trh více dodavatelům,” říká Libor Winkler.

Antimonopolní úřad rozhoduje ve 2 stupních a podle signatářů dopisu jde o neefektivnost, která přispívá ke zdržení klíčových investic. „ÚOHS rozhoduje o osudu zakázek v průměru 5 měsíců, v případě složitějších zakázek to je v průměru 7 až 9 měsíců, někdy však i roky. Třeba německý VK Bund zvládá přezkum zakázek v průměru za 40 dní,“ píší ve výzvě.

Podnikatelům zejména vadí, že je přezkum veřejných zakázek v celé EU nejkomplikovanější „Valná většina států EU má méně úrovní přezkumu a celkově pružnější systém. Jsme také jediný stát EU, kde o zakázkách za desítky miliard v konečné fázi na úrovni antimonopolního úřadu rozhoduje jediný člověk - šéf ÚOHS,” vysvětluje zakladatelka Behind Inventions Diana Rádl Rogerová.

Kritika směřuje i na to, že neúspěšní uchazeči z tendru se mohou mnohokrát odvolat vůči verdiktu, což stojí Česko ročně miliardy korun. Odpůrci tak podle nich zdržují realizaci zakázek o dlouhé měsíce či roky, a dodavatelské ceny každým dnem rostou. „Uchazeči o veřejné zakázky se zdržením počítají a rovnou nabízejí nadsazené ceny. Každoročně tak zbytečně přicházíme o miliardy z kapes nás všech,“ dodává výzva podnikatelů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist