Obchodníci začali opět nabízet bonbony a další produkty s obsahem HHC. Syntetickou látku, která je svými účinky podobná THC známému z marihuany, stát sice loni zakázal prodávat. Jenže jen do konce roku. Od letoška je její prodej opět možný. Díky právní mezeře to bude možné až do doby, než ministerstvo zdravotnictví zasáhne například vyhláškou.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Jedním z obchodů, které psychotropní „sladkosti“ nabízejí, je e-shop CBD Jaha há. „Nakoupili jsme zásoby hned, jak jsme se dozvěděli, že je to opět možné,“ potvrdil HN majitel společnosti Kamil Jaha. Firma podle něj od zákazu prodeje HHC přišla o miliony korun. „Tudíž jsme šťastní, že nějaké peníze opět můžeme vydělat.“

Důvodem, proč lze takové věci nyní znovu prodávat, je to, že se stát ještě nerozhodl, zda bude HHC nadále zcela zakázané, nebo se dostane na seznam takzvaných psychomodulačních látek. U nich je možný regulovaný prodej. Například se zakazuje nabízet produkty s HHC dětem nebo právě v podobě sladkostí.

Kterou z těchto dvou cest se vydat, řeší ministerstvo zdravotnictví. To v prosinci rozhodlo, že se ještě půl roku budou analyzovat rizika produktů s HHC a pak se teprve zvolí jedna z možností. Dosavadní zákaz tak skončil bez náhrady.

„Došlo tam ke zmatení. Tento právní meziprostor je nemilý, ale doufám, že brzy skončí,“ uvedl adiktolog Viktor Mravčík, který dříve pracoval jako vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti při Úřadu vlády.

„Úředníci na to nebyli připraveni a neměli nic nachystaného. Proto máme nyní právní vakuum,“ tvrdí ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Matěj Hollan.

Aby obchodníci neměli s prodejem HHC problém, tak aktuálně stačí například u nabízených gumových medvídků s touto látkou pouze přidat větu „Tento dekorativní předmět není určen k lidské konzumaci“, případně „Produkt je určený k průmyslovému využití v dílně nebo na zahradě“. Tím se prodejci vyhnou kontrole kvality či zdravotní nezávadnosti.

Ministerstvo zdravotnictví HN potvrdilo, že je nyní možné HHC produkty nakupovat. Trvá ale na tom, že nikde nepochybilo. „Takto jsme to měli od začátku naplánované,“ tvrdí mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Resort vedený Vlastimilem Válkem (TOP 09) zároveň uvádí, že zareaguje na situaci rychle. HHC se vrátí na seznam psychoaktivních látek, což bude znamenat opět zákaz jeho prodeje. „Tento seznam, v podobě nařízení vlády, je už schválený a čeká se na jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů v průběhu tohoto týdne,“ uvedl Jakob.

Doplnil, že jakmile nařízení vlády vyjde ve Sbírce zákonů, bude se na HHC vztahovat běžné omezení podle zákona o návykových látkách. „S látkou je pak možné nakládat jen na základě povolení, které však může být vydáno pouze k výzkumným účelům, ale nikoliv k prodeji,“ popsal Jakob.

Do června pak chce vláda na základě vyhodnocení rizik HHC rozhodnout, zda bude pokračovat zákaz, nebo zda se látka bude moci prodávat pod kontrolou státu. „Pak by mohla být prodávána ve specializovaných prodejnách,“ řekl mluvčí ministerstva.

Právě kvůli možné rychlé reakci vlády na právní vakuum, které od Nového roku na trhu s HHC vzniklo, některé obchody prodej obohacených sladkostí ani neobnovovaly. Patří mezi ně například e-shop Zahulíme.cz.

„Hrozí riziko brzkého zákazu a ztráty investice. Zákaz může přijít ze dne na den,“ vysvětlil jednatel prodejny Ondřej Maciarz. Zároveň konstatoval, že komunikace ministerstva je „naprostá tragédie“, pokud prodejci pořádně nevědí, co mohou prodávat a jak dlouho takový stav bude trvat.

Mravčík přitom upozorňuje, že zakazovat HHC je špatný nápad, jedná se podle něj o bezpečnou drogu, kterou se lze na rozdíl třeba od alkoholu jen velmi těžko předávkovat. Podobně to vidí i Hollan: „Má to být regulované, ale zakazovat to je nesmysl, to by se na černý trh dostaly ještě horší látky.“

K zákazu HHC v Česku došlo poté, co policie loni řešila případ několika žáků základní školy v Karlových Varech, kteří se HHC předávkovali. HHC má stejně jako konopné THC psychotropní účinky, byť ne tak intenzivní. Jedná se však o syntetický produkt. Navíc se v minulosti ukázalo, že třeba bonbony mohou obsahovat víc HHC, než se uvádí na obalu. Protože je HHC na trhu poměrně nově, nejsou jeho dlouhodobé účinky ještě řádně prozkoumané.

S přispěním Kristýny Matějkové

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist