Už za necelé tři týdny budou moci lidé znovu začít žádat o státní podporu na zateplení domu nebo pořízení fotovoltaické elektrárny. Na začátku února se spustí nová verze dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ), přes který stát podporuje úsporná opatření na rodinných i bytových domech. Oproti minulosti však na dotaci dosáhne méně lidí, jelikož stát změní pravidla. I proto, že se bude rozdělovat méně peněz než dříve.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

„V posledních dvou až třech letech bylo z čeho rozdávat, teď je peněz méně. V programu tedy teď nepůjde o to, zatraktivnit dotaci a rozdat ještě víc peněz, naopak je potřeba se daleko víc soustředit na efekt programu a hospodařit s penězi, které jsou momentálně k dispozici,“ říká Michal Čejka z organizace Centrum pasivního domu, který se na přípravě nových pravidel rovněž podílel.

Kolik peněz nakonec na „zelené“ dotace půjde, ještě není jasné. Spolu s přesnými pravidly pro získání podpory to stát hodlá oznámit do konce ledna. „Podmínky poskytování dotací včetně výše alokace v programech Oprav dům po babičce i NZÚ Light zveřejníme spolu s vyhlášením obou výzev,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Stanislava Beyerová. Právě tento fond má rozdělování podpory úsporných opatření na starosti.

Základní změny v dotacích jsou nicméně známé už dnes. Od února už pro majitele rodinných domů poběží pouze dva programy: Oprav dům po babičce a NZÚ Light. V druhém jmenovaném se sloučí stejnojmenný program určený pro seniory a lidi s nízkými příjmy s nejvyužívanějším dotačním programem NZÚ Standard. Ten pomáhal financovat dílčí opravy domů jako třeba výměnu oken, zateplení fasády nebo pořízení fotovoltaiky. Kvůli vyčerpání vyčleněných peněz byl ale na konci loňského roku ukončen.

Právě program Light čekají od února výrazné změny. První z nich je pravidlo, že žadatel může vlastnit nejvýše dvě nemovitosti určené k bydlení. To je největší omezení ve srovnání s předchozími roky – v programu Standard totiž dosud žádný majetkový test nebyl. Naopak pro seniory jde o usnadnění, dříve mohli vlastnit pouze nemovitost, kterou se rozhodli vylepšit úsporným opatřením.

Lidé navíc budou moci podporu čerpat pouze na dům, v němž budou opravdu žít. Členové domácnosti musí mít na adrese trvalý pobyt alespoň pět let po dokončení projektu.

Kromě toho se nově do pořízení fotovoltaiky či do zateplení rodinného domu budou moci pustit pouze fyzické osoby. Dříve si s dotací mohly rodinné domy vylepšit i firmy. Developeři, kteří žádali o podporu při výstavbě či rekonstrukci domu, tak nyní z okruhu žadatelů vypadnou. Podle Čejky však takových případů nebylo v minulosti mnoho.

V jiných ohledech budou nová pravidla dotací naopak výhodnější. Lidé například dostanou peníze předem. Dříve museli žadatelé v NZÚ Standard nejprve investovat vlastní peníze a pak teprve žádat o proplacení části nákladů. Všichni žadatelé navíc budou moci využít výhodný úvěr od stavebních spořitelen a bank. Tuto možnost měli dosud pouze ti, kteří se pustili do komplexní rekonstrukce domu a žádali o dotaci Oprav dům po babičce.

Výhodnost spočívá zejména v úroku, který je zhruba poloviční oproti běžně poskytovaným půjčkám. Podle SFŽP by se jeho výše měla aktuálně pohybovat kolem tří procent. U půjčky není požadována zástava nemovitosti a lze ji splácet dlouhodobě. Lidé si budou moci půjčit až dvojnásobek poskytnuté dotace.

S dotací navíc podle Čejky bude spojeno méně papírování než v minulosti. „Pro seniory se pravidla mírně zesložiťují, není už to jednoduché jako předtím, ale ani bych v tom neviděl výraznou komplikaci. Ve srovnání s programem Standard pak jde o výrazné zjednodušení.“

„Zatímco u komplexní rekonstrukce je potřeba vše probrat s energetickým specialistou a projektantem, u dílčích úprav bude stačit konzultace s jedním odborníkem,“ říká Čejka s tím, že třeba u dotace na výměnu oken už nebude potřeba doložit průkaz energetické náročnosti budovy, ale postačí prokázat technické parametry zakoupených oken.  

Na všechna opatření v rámci NZÚ Light získají lidé od státu dotaci, která pokryje 30 procent nákladů. Pokud se žadatel pustí do komplexního zateplení, dostane podporu ve výši poloviny nákladů. Senioři a nízkopříjmové domácnosti budou mít nárok na podporu až 80 procent, maximálně však do výše čtvrt milionu korun.

Důvodem změn v programech NZÚ byl tlak na sjednocení podmínek jednotlivých dotací. Některým poslancům v čele s předsedkyní sněmovního výboru pro životní prostředí Janou Krutákovou (STAN) vadilo, že u jednoho programu měli na dotaci nárok jen lidé, kteří vlastní jednu nemovitost, u jiného byly povoleny dvě a další pak takové pravidlo neměl vůbec. Programy se lišily i tím, zda podporu vyplácí předem, anebo lidé dotaci získají až poté, co opatření udělají.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist