Češi stále patří k zemím, kde se vypije nejvíce alkoholu na jednoho obyvatele. Vysoká spotřeba může souviset i nadprůměrným výskytem rakoviny v zemi. Nová data totiž ukazují, že konzumace alkoholu zvyšuje riziko nádorových onemocnění více, než si většina lidí uvědomuje. Odborníci volají po razantnější prevenci včetně varování na etiketách lahví.
Na výraznější spojení alkoholu a rakoviny upozornil ve svém nedávném prohlášení šéf federálního Úřadu pro veřejné zdraví Spojených států Vivek Murthy. Podle studie, kterou zveřejnil, je alkohol spojen s rizikem alespoň sedmi typů rakoviny a riziko přetrvává bez ohledu na to, jaký druh alkoholu je konzumován. A s vyšší spotřebou roste.
Výzkumy naznačují, že alkohol může způsobit rakovinu například tím, že se metabolizuje na chemikálie, které poškozují DNA a podporují nekontrolované dělení buněk. Nedávná zpráva Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny zjistila, že přibližně 20 procent téměř ze 75 tisíc případů rakoviny rtů a úst, které jsou každoročně diagnostikovány na celém světě, je způsobeno pitím alkoholu.
Například profesor epidemiologie a patologie v americké Brigham and Women’s Hospital Shuji Ogino rovněž upozorňuje na to, že alkohol mění hladinu hormonů, což může zvyšovat riziko rakoviny prsu a prostaty. Alkohol je mimo jiné i silné rozpouštědlo, takže když se dostane do kontaktu s jinými karcinogenními látkami, jako jsou cigarety, tak zesiluje účinky rakovinotvorných látek. Murthy dává alkohol do souvislosti také s rakovinou tlustého střeva, jater, jícnu i hrtanu.
U mužů je riziko rakoviny menší než u žen, ukazují také studie. Při konzumaci jednoho nápoje denně mají ženy 19 procent riziko vzniku rakoviny související s alkoholem, u mužů je stejné riziko 11 procent při jedné skleničce denně. Při konzumaci dvou nápojů denně je riziko u žen téměř 22 procent, zatímco u mužů je 13 procent, píše CNN.
Ženy jsou obecně menší, „takže při stejném množství užitého alkoholu máte vyšší hladinu alkoholu v krvi a vystavení každé buňky v těle působení alkoholu“, uvedl expert na transplantace a nemoci jater Brian P. Lee z Los Angeles. Alkohol také působí na tělesný tuk, kterého mají ženy obvykle více než muži, a narušuje hormonální rovnováhu, což může podnítit vznik rakoviny prsu a prostaty, tvrdí Lee pro CNN.
Mohl by covid přinést něco dobrého? Třeba ničit zhoubné nádory. Vědci se koronavirus snaží „zapřáhnout“
„Současné vědecké poznatky nasvědčují tomu, že žádné množství alkoholu není bez rizika, byť by šlo jen o jednu skleničku. Studie, které popisovaly zdravotní přínosy například u skleničky vína, zejména pro kardiovaskulární systém, jsou zpochybňovány, protože ta samá sklenička přináší zátěž pro ostatní orgány včetně zmiňované karcinogenity,“ tvrdí tuzemský adiktolog a odborný garant Národní linky pro odvykání Ladislav Dékány.
Podle něj by mohlo pomoci i zdravotní varování na obalech. „Zcela jednoznačně by zdravotní varování mělo být zavedeno, ale muselo by být vhodně navrhnuté a implementované,“ říká Dékány.
S tím souhlasí i další odborníci, například i Michal Miovský z kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN. Zavedení zdravotních varování na obalech by ale muselo být doprovozeno s dalšími kroky. „Pokud stát nebude konat systémově, nebude více investovat do prevence u mladších věkových skupin, pak tohle opatření izolovaně samo o sobě příliš smysl nemá,“ dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist