Podle ředitele hasičského odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení Miroslava Lukeše by měli být Češi připraveni, aby zvládli alespoň tři dny bez pomoci záchranářů v případě krize. To obnáší základní potraviny, dostatek vody, léky i nabité powerbanky. To, jak se v krizových situacích chovat, podle něj častěji vědí lépe žáci škol než dospělí. „A nejde jen o napadení České republiky.“

„Jaderná hrozba straší spoustu lidí. Ale to, na co my se připravujeme, je spíš konvenční válka, a to je to, co probíhá na Ukrajině,“ říká šéf civilní obrany. V souvislosti s ruskou agresí se mnoho Čechů bojí nejhoršího.

„Máme řadu dotazů na možnost ukrytí a použití masek,“ popisuje Lukeš, jak činnost jeho odboru krizového řízení proměnila válka na Ukrajině. V rozhovoru se Světlanou Witowskou říká, že místo plynových masek by lidé měli raději sáhnout po sadě respirátorů a úkryt hledat hluboko pod zemí, kde jsou dostatečně odolné stěny a stropy.

„Nám všem skutečně pomůže, když lidé budou nějakým základním způsobem připraveni na jeden, dva a nejlépe tři dny přežití bez toho, aniž by museli žádat o pomoc obec nebo záchranné složky,“ apeluje expert. Podle něj nejsou Češi připraveni na krizové situace a nepočítají s tím, že by doma měli mít nějaké základní zásoby. 

„Během příštího roku ale chceme vybudovat systém, na jaký jsme zvyklí ze zemí západní Evropy, který umožní složkám integrovaného systému a státu poslat lidem do telefonu zprávu s jasným textem, co se děje,“ říká Lukeš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist