Jihokorejský parlament v sobotu na druhý pokus rozhodl o odvolání prezidenta Jun Sok-jola, který se minulý týden pokusil v zemi zavést stanné právo. Podle agentury Reuters ale Jun vzápětí uvedl, že se nikdy nevzdá, vyzval k udržení stability v zemi a své odvolání označil za „dočasné“.

Pro krok, který musí do šesti měsíců ještě potvrdit ústavní soud, se vyslovilo 204 poslanců, pro přijetí bylo třeba 200 hlasů. Hlasování se zúčastnilo všech 300 zákonodárců poté, co první pokus o odvolání hlavy minulou sobotu neuspěl, když sál opustili poslanci z prezidentovy Strany lidové moci (PPP).

„Nevzdám se,“ uvedl Jun v televizním projevu po oznámení rozhodnutí parlamentu. „Jsem zklamán, že veškeré dosavadní úsilí bude marné. S veškerou kritikou, povzbuzením a podporou na mou adresu v srdci budu do poslední chvíle pro zemi dělat vše, co bude v mých silách," řekl prezident. Jun už dříve obhajoval své rozhodnutí o stanném právu jako nezbytný akt pro správu věcí veřejných a slíbil, že bude „bojovat až do konce“ tváří v tvář snahám opozice o jeho odvolání.

Junovy prezidentské pravomoci a povinnosti nyní budou pozastaveny a jeho funkci dočasně zastane premiér Han Duk-so. Pokud bude prezident zbaven funkce, musí se do 60 dnů v zemi konat nové prezidentské volby, a stane se druhou odvolanou hlavou státu v historii Jižní Koreje.

Rozhodnutí o obžalobě již parlament doručil ústavnímu soudu i prezidentské kanceláři. Soud má nyní až 180 dní na to, aby rozhodl, zda Juna prezidenta z funkce odvolá, nebo jeho pravomoci obnoví. Jihokorejská média uvedla, že soud v této věci poprvé zasedne už v pondělí.

Do ulic Soulu v posledních necelých dvou týdnech vyrážely navzdory mrazům desetitisíce lidí, kteří požadovali Junovo odvolání i zatčení. V hlavním městě se shromažďovaly ale i tisíce Junových konzervativních příznivců, demonstrace obou táborů byly převážně pokojné, píše agentura AP. I před dnešním hlasováním se před budovou parlamentu sešly tisíce lidí, kteří žádali prezidentovo odvolání. Po oznámení výsledku hlasování v parlamentu začali demonstranti oslavovat, mnozí výsledek označili za důkaz odolnosti jihokorejské demokracie, uvedly agentury.

 

Jun Sok-jola vyhlásil nečekaně stanné právo minulý týden, zdůvodnil ho údajnými sympatiemi opoziční Demokratické strany ke komunistické Severní Koreji – ty se měly projevit protistátní činností opozičních politiků, kteří komplikovali přijetí státního rozpočtu na příští rok. Poslanci rychle svolali schůzi a ještě v noci prezidenta vyzvali, aby rozhodnutí odvolal. Do toho do parlamentu vstoupili vojáci. Opustili jej až poté, co hlava státu stanné právo zrušila.

Post prezidenta Jun Sok-jol zastává teprve od roku 2022, kdy ve volbách porazil liberálního soupeře o méně než procento hlasů. Což je nejtěsnější výsledek, který země zaznamenala od roku 1987, kdy začala volit prezidenty přímo.

Proč Jun Sok-jol přistoupil k tak dramatickému kroku? Podle posledních průzkumů významně ztrácel na popularitě. Web The Korea Times začátkem týdne uvedl, že hlavu státu podporuje čtvrtina respondentů, předtím ale obliba poklesla i na 17 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist